Plugins - Yoast SEO - Stable (latest release) - en to vi_VN translation catalogue (1069 entries)

note: translators: %1$s expands to the requested indexable type. %2$s expands to the request id
en: Object %1$s with id %2$s not found
vi_VN: Không tìm thấy đối tượng %1$s có id %2$s

note: translators: %1$s expands to the requested indexable type
en: Unknown type %1$s
vi_VN: Loại không xác định %1$s

en: Includes a free MyYoast account which gives you access to our free SEO for Beginners course!
vi_VN: Bao gồm một tài khoản MyYoast miễn phí cho phép bạn truy cập vào khóa học SEO miễn phí cho Người mới bắt đầu!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO for WordPress, %2$s expands to Yoast
en: Sign up for our newsletter if you would like to keep up-to-date about %1$s, other cool plugins by %2$s, and interesting news and tips from the world of SEO.
vi_VN: Đăng ký nhận bản tin của chúng tôi nếu bạn muốn cập nhật về %1$s, các gói mở rộng khác của %2$s và các tin tức cũng như mẹo thú vị từ thế giới SEO.

en: Get the FREE SEO for beginners training course and learn the SEO basics to make your site rank higher.
vi_VN: Nhận khóa học SEO MIỄN PHÍ cho người mới bắt đầu và tìm hiểu các khái niệm cơ bản về SEO để giúp trang web của bạn có xếp hạng cao hơn.

note: translators: %1$s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: While we strive to make setting up %1$s as easy as possible, we understand it can still be daunting. If you would rather have us set up %1$s for you, order a %1$s configuration service and sit back while we configure your site.
vi_VN: Dù chúng tôi đã cố gắng đơn giản hóa quá trình cài đặt %1$s tới mức tối đa, đôi khi việc này vẫn không dễ dàng. Nếu muốn chúng tôi cài đặt %1$s cho bạn, hãy đăng ký gói dịch vụ %1$s và ngồi thư giãn trong khi chúng tôi làm việc ấy.

en: Baidu verification code
vi_VN: Mã xác nhận Baidu

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Baidu Webmaster Tools site add page, %2$s is the link closing tag.
en: Get your Baidu verification code in %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.
vi_VN: Lấy mã xác thực Baidu của bạn trong %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.

note: translators: 1: The link tag to email examples page; 2: The link closing tag; 3: The link tag for the list of recommended WordPress hosting partners;
en: If you cannot update your PHP yourself, you can send an email to your host. We have %1$sexamples%2$s here. If they don't want to upgrade your PHP version, we recommend switching hosts. Take a look at our list of %3$srecommended WordPress hosting partners%2$s, they've been vetted by the Yoast support team and offer all the features a modern host should have.
vi_VN: Nếu không thể tự cập nhật phiên bản PHP, bạn hãy gửi email tới công ty cung cấp hosting. Tại đây, chúng tôi có %1$sví dụ%2$s. Nếu công ty ấy không muốn cập nhật phiên bản PHP, bạn nên đổi sang công ty khác. Chúng tôi có danh sách %3$sđối tác hosting%2$s để tham khảo. Họ đã được Nhóm hỗ trợ Yoast kiểm tra về khả năng cung cấp tất cả tính năng cần thiết mà 1 host hiện đại nên có.

note: translators: 1: The link tag to the  WordPress instructions page for upgrading to newer versions of PHP; 2: The link closing tag; 3: The recommended PHP version; 4: The Yoast article about testing plugin compatibility with newer PHP versions;
en: For any questions you may have about updating your PHP version, WordPress %1$shas a great page with instructions here%2$s. We recommend going up to version %3$s. Not all plugins may be ready for PHP 7 though, so %4$swe wrote an article on how to test them before you update here%2$s.
vi_VN: Nếu có bất kỳ thắc mắc nào trong quá trình cập nhật phiên bản PHP, WordPress có %1$strang hướng dẫn đầy đủ tại đây%2$s. Chúng tôi đề nghị nâng cấp lên bản %3$s. Một số Gói mở rộng chưa tương thích với PHP 7, nên %4$schúng tôi đã viết hướng dẫn cách kiểm tra trước khi cập nhật tại đây%2$s.

en: How?
vi_VN: Như thế nào?

note: translators: 1: the PHP version that will no longer be supported; 2: The year the unsupported PHP version was released; 3: The minimal PHP version that will be supported; 4: The year the minimally supported version of PHP was released;
en: PHP is the programming language WordPress is developed in and your site runs on. PHP %1$s was released in %2$s and was replaced by PHP %3$s in %4$s. Newer versions of PHP are both faster and more secure, so updating will have a positive effect on your site. Plus, it it enables our developers to use the latest technologies to make Yoast SEO even better.
vi_VN: PHP là ngôn ngữ lập trình phát triển nên WordPress và website của bạn. PHP %1$s được phát hành vào %2$s và được thay thế bởi PHP %3$s năm %4$s. Các phiên bản PHP mới sẽ nhanh hơn và bảo mật hơn, do đó, cập nhật PHP mang lại kết quả tốt cho website của bạn. Ngoài ra, việc này cho phép các kĩ sư của chúng tôi sử dụng công nghệ mới nhất để làm cho Yoast SEO mạnh mẽ hơn.

en: PHP update required.
vi_VN: Yêu cầu cập nhật PHP

en: Why?
vi_VN: Tại sao?

note: translators: 1: The strong opening tag; 2: The strong closing tag; 3: the Yoast SEO version that is dropping support; 4: The release date of the version of Yoast SEO that is dropping support; 5: The PHP version no longer being supported;
en: %1$sAction is needed%2$s: As of version %3$s, due to be released on %4$s, Yoast SEO will no longer work with PHP %5$s. Unfortunately, your site is running on PHP %5$s right now, so action is needed. Thankfully, you can update your PHP yourself.
vi_VN: %1$sCần thực hiện%2$s: Từ phiên bản %3$s, dự kiến phát hành ngày %4$s, Yoast SEO không còn tương thích với PHP %5$s. Tiếc rằng, website của bạn đang chạy trên PHP %5$s, do đó, bạn cần thay đổi phiên bản. Rất may, bạn có thể tự cập nhật PHP.

en: Content Type
vi_VN: Loại Nội Dung

note: translators: %s is replaced with the plugin's name.
en: Cleanup of %s data failed.
vi_VN: Làm sạch dữ liệu %s thất bại.

en: Show All Content Types
vi_VN: Hiển thị tất cả loại nội dung

note: translators: %s is replaced with Yoast SEO.
en: The %s importer functionality uses temporary database tables. It seems your WordPress install does not have the capability to do this, please consult your hosting provider.
vi_VN: Chức năng nhập %s cần sử dụng các bảng cơ sở dữ liệu tạm thời. Có vẻ như WordPress cài đặt của bạn không có khả năng để làm điều này, xin vui lòng liên hệ nhà cung cấp hosting của bạn.

note: translators: %1$s resolves to the opening tag of the link to the comment setting page, %2$s resolves to the closing tag of the link
en: To fix this uncheck the box in front of the "Break comments into pages..." on the %1$sComment settings page%2$s.
vi_VN: Để sửa lỗi này, hãy bỏ đánh dấu "Tách bình luận thành các trang..." trên trang %1$sTrang cài đặt bình luận%2$s.

en: Filter by content type
vi_VN: Lọc với kiểu nội dung

en: Replaced with the normal title for an archive generated by WordPress
vi_VN: Đã thay đổi bằng tiêu đề bình thường cho một lưu trữ được tạo bởi WordPress

en: Step 4: Run the configuration wizard
vi_VN: Bước 4: Chạy cấu hình tự động

en: Step 5: Clean up
vi_VN: Bước 5: Làm sạch

en: Clean
vi_VN: Dọn dẹp

en: Step 3: Check your data
vi_VN: Bước 3: Kiểm tra dữ liệu của bạn

en: Step 1: Create a backup
vi_VN: Bước 1: Tạo sao lưu

en: Please check your posts and pages and see if the metadata was successfully imported.
vi_VN: Vui lòng kiểm tra các bài đăng và trang của bạn và xem nếu metadata đã được nhập thành công hay chưa!

en: Please make a backup of your database before starting this process.
vi_VN: Vui lòng tạo backup dữ liệu trước khi thực hiện bước xử lý này.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're trying to find data from.
en: %s data not found.
vi_VN: dữ liệu %s không tìm thấy.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we've found data from.
en: %s data found.
vi_VN: dữ liệu %s không tìm thấy.

en: Posts that should not show up in search results
vi_VN: Bài viết không nên hiển thị trong kết quả tìm kiếm

en: Once you're certain your site is OK, you can clean up. This will remove all the original data.
vi_VN: Một khi bạn chắc chắn trang web của bạn là OK, bạn có thể dọn dẹp. Thao tác này sẽ xóa tất cả dữ liệu ban đầu.

en: You should run the configuration wizard, from the SEO &rarr; General &rarr; Dashboard page, to make sure all the settings for your site are correct.
vi_VN: Bạn cần chạy trình hướng dẫn cài đặt, từ trang SEO &rarr; General &rarr; Dashboard, để chắc chắn rằng tất cả cài đặt cho trang website của bạn là chính xác.

en: Step 2: Import
vi_VN: Bước 2: Xuất dữ liệu

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts with the SEO score: %1$sOK%2$s
vi_VN: Bài viết với điểm SEO: %1$sOK%2$s

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're removing data from.
en: %s data successfully removed.
vi_VN: %s đã xóa thành công.

en: We've detected data from one or more SEO plugins on your site. Please follow the following steps to import that data:
vi_VN: Chúng tôi nhận ra dữ liệu của một/một số Gói mở rộng SEO trên website. Hãy làm theo các bước sau để nhập dữ liệu đó vào:

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts with the SEO score: %1$sneeds improvement%2$s
vi_VN: Bài viết với điểm SEO: %1$scần cải thiện%2$s

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast Services page, %2$s is the link closing tag.
en: We believe SEO should be for everyone. That’s why we develop courses on any topic related to SEO. %1$sDiscover our online SEO courses &raquo;%2$s
vi_VN: Chúng tôi tin rằng SEO dành cho tất cả mọi người. Thế nên chúng tôi phát triển các khóa học về mọi chủ đề liên quan đến SEO. %1$sKhám phá khóa học SEO trực truyến của chúng tôi &raquo;%2$s

en: This will import the post metadata like SEO titles and descriptions into your Yoast SEO metadata. It will only do this when there is no existing Yoast SEO metadata yet. The original data will remain in place.
vi_VN: Metadata của bài viết bao gồm các tiêu đề và mô tả SEO sẽ được nhập vào metadata của Yoast SEO. Việc này chỉ được thực hiện khi chưa có metadata nào của Yoast SEO. Dữ liệu gốc vẫn được giữ nguyên.

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts with the SEO score: %1$sgood%2$s
vi_VN: Bài viết với điểm SEO: %1$stốt%2$s

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're importing data from.
en: %s data successfully imported.
vi_VN: %s đã nhập dữ liệu thành công.

en: Yoast SEO did not detect any plugin data from plugins it can import from.
vi_VN: Yoast SEO không phát hiện bất kỳ dữ liệu của gói mở rộng nào từ những gói mở rộng mà nó có thể nhập vào.

en: Improve your SEO skills
vi_VN: Cải thiện khả năng SEO

note: translators: %1$s expands to the plugin name
en: Upgrade to %1$s
vi_VN: Nâng cấp lên %1$s

en: 24/7 email support
vi_VN: hỗ trợ email 24/7

en: No more dead links a.k.a. 404 pages
vi_VN: Không còn các liên kết chết

en: No ads
vi_VN: Không quảng cáo

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Get %s now
vi_VN: Lấy %s ngay

en: Rank for up to 5 focus keywords per page
vi_VN: Xếp hạng cao với tối đa 5 từ khóa chính mỗi trang

en: Get real-time suggestions for internal links
vi_VN: Lấy đề xuất thời gian thực cho các liên kết nội bộ

en: Preview your page in Facebook and Twitter
vi_VN: Xem trước trang của bạn hiển thị trên Facebook và Twitter

en: Learn more about your social profiles settings
vi_VN: Tìm hiểu thêm về những cài đặt hồ sơ mạng xã hội của bạn

note: translators: %s expands to "this author's archives".
en: Do not allow search engines to show %s in search results.
vi_VN: Không cho phép các công cụ tìm kiếm hiển thị %s trong kết quả tìm kiếm.

en:  Category URLs
vi_VN: Đường dẫn danh mục

en: this author's archives
vi_VN: lưu trữ của tác giả này

en: Media & attachment URLs
vi_VN: Đường dẫn media và file đính kèm

en: Redirect attachment URLs to the attachment itself?
vi_VN: Chuyển tiếp đường dẫn đính kèm sang file đính kèm

en: Remove the categories prefix
vi_VN: Bỏ đường dẫn của danh mục

en: We recommend you set this to Yes.
vi_VN: Bạn nên thiết lập bật chức năng này.

en: When you upload media (an image or video for example) to WordPress, it doesn't just save the media, it creates an attachment URL for it. These attachment pages are quite empty: they contain the media item and maybe a title if you entered one. Because of that, if you never use these attachment URLs, it's better to disable them, and redirect them to the media item itself.
vi_VN: Khi bạn tải lên media (như ảnh hay video), nó không chỉ lưu lại media, mà còn tạo đường dẫn đính kèm. Những trang đính kèm này hầu như trống rỗng: nó chỉ đơn giản chứa file ảnh hoặc video bên trong, và có thể bao gồm tiêu đề nếu bạn có nhập. Bởi vậy, nếu bạn không bao giờ dùng tới (99% là thế), tốt nhất là nên tắt nó đi và chuyển tiếp thẳng vào file đính kèm.

en: Learn more about the RSS feed setting
vi_VN: Tìm hiểu thêm về cầu hình RSS feed

note: translators: %s expands to the post type's name.
en: the archive for %s
vi_VN: Lưu trữ cho %s

en: To let search engines know which social profiles are associated to this site, enter your site social profiles data below.
vi_VN: Để giúp các máy tìm kiếm biết profile mạng xã hội nào liên kết với website này, hãy nhập dữ liệu các profile đó bên dưới.

en: Help on copying the home meta description
vi_VN: Trợ giúp sao chép thẻ meta mô tả trang chủ

en: Learn more about the available variables
vi_VN: Tìm hiểu thêm về các thông số có sẵn

en: Help on the category prefix setting
vi_VN: Giúp thiết lập tiền tố chuyên mục

note: translators: %s expands to <code>/category/</code>
en: Category URLs in WordPress contain a prefix, usually %s, this feature removes that prefix, for categories only.
vi_VN: Các URL chuyên mục trong WordPress đều chứa tiền tố, thường là các %s, tính năng này xóa đi tiền tố đó, chỉ áp dụng cho các chuyên mục.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag., 3: the translated label of the button
en: Click the "%3$s" button to use the meta description already set in the %1$sSearch Appearance Homepage%2$s setting.
vi_VN: Nhấn vào nút "%3$s" để sử dụng thẻ meta mô tả đã cấu hình trong cài đặt %1$sTrang chủ Hiển thị Tìm kiếm%2$s

en: archives for authors without posts
vi_VN: lưu trữ cho tác giả không có bài viết

en: date archives
vi_VN: lưu trữ theo thời gian

en: Help on the date archives search results setting
vi_VN: Trợ giúp về thiết lập kết quả tìm kiếm lưu trữ theo thời gian

en: Learn more about the homepage setting
vi_VN: Tìm hiểu về thiết lập trang chủ

en: Learn more about the title separator setting
vi_VN: Tìm hiểu thêm về thiết lập dấu ngăn cách tiêu đề

en: This is what shows in the search results when people find your homepage. This means this is probably what they see when they search for your brand name.
vi_VN: Minh họa thông tin thể hiện trong kết quả tìm kiếm khi khách hàng tìm trang chủ của bạn. Đây có thể là những gì họ thấy khi tìm kiếm thương hiệu của bạn.

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the date archives in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
vi_VN: Không thể hiện ngày lưu trữ trong kết quả tìm kiếm nghĩa là chúng sẽ có %1$s robot meta và sẽ bị loại khỏi XML sitemap. %2$sĐọc thêm về thiết lập kết quả tìm kiếm%3$s.

en: Learn more about the special pages setting
vi_VN: Tìm hiểu thêm về cài đặt cho các trang đặc biệt

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archives for authors without posts in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
vi_VN: Không hiển thị lưu trữ cho những tác giả không có bài viết nào trong các kết quả tìm kiếm dưới góc độ kỹ thuật có nghĩa là những lưu trữ này có chứa %1$s robots meta và sẽ được loại trừ khỏi XML sitemaps. %2$sThông tin chi tiết về cấu hình các kết quả tìm kiếm%3$s.

en: Learn more about the Media and attachment URLs setting
vi_VN: Tìm hiểu thêm về cài đặt URL cho Tập tin đa phương tiện và các tệp tin đính kèm.

en: Learn more about the knowledge graph setting
vi_VN: Tìm hiểu thêm về cài đặt knowledge graph

en: Yandex verification code
vi_VN: Code xác nhận từ Yandex

en: Google verification code
vi_VN: Code xác nhận từ Google

en: Bing verification code
vi_VN: Code xác nhận từ Bing

en: Archives settings help
vi_VN: Hỗ trợ thiết lập lưu trữ

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Bing verification code in %1$sBing Webmaster Tools%2$s.
vi_VN: Lấy mã xác nhận Bing trong %1$sBing Webmaster Tools%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Yandex verification code in %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.
vi_VN: Lấy mã xác nhận Bing trong %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.

en: Learn more about the archives setting
vi_VN: Tìm hiểu về thiết lập lưu trữ

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools. This feature will add a verification meta tag on your home page. Follow the links to the different Webmaster Tools and look for instructions for the meta tag verification method to get the verification code. If your site is already verified, you can just forget about these.
vi_VN: Bạn có thể sử dụng các mục dưới đây để xác minh các Webmaster Tools khác nhau. Tính năng này sẽ thêm đoạn tag xác nhận vào trong trang chủ của bạn. Làm theo liên kết của mỗi công cụ khác nhau để được xác minh. Nếu website của bạn đã xác minh rồi, bạn không cần làm gì với các mục này nữa.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Google verification code in %1$sGoogle Search Console%2$s.
vi_VN: Nhận Mã xác minh Google trong %1$sGoogle Search Console%2$s.

en: Help on the author archives search results setting
vi_VN: Hỗ trợ cài đặt cho những kết quả tìm kiếm về các bài lưu trữ của tác giả

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archive for authors in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
vi_VN: Không hiển thị lưu trữ cho những tác giả nhất định trong các kết quả tìm kiếm dưới góc độ kỹ thuật có nghĩa là những lưu trữ này có chứa %1$s robots meta và sẽ được loại trừ khỏi XML sitemaps. %2$sThông tin chi tiết về cấu hình các kết quả tìm kiếm%3$s.

en: Help on the authors without posts archive search results setting
vi_VN: Trợ giúp cài đặt cho các tác giả không có lưu trữ các bài viết trong các kết quả tìm kiếm

en: Off
vi_VN: Tắt

en: On
vi_VN: Bật

en: Learn more about the Webmaster Tools verification
vi_VN: Tìm hiểu thêm về xác nhận Webmaster Tools.

note: translators: %s expands to a feature's name
en: Help on: %s
vi_VN: Giúp về: %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with a lot of features. You can enable / disable some of them below. Clicking the question mark gives more information about the feature.
vi_VN: %1$s có rất nhiều chức năng. Dưới đây, bạn có thể kích hoạt / hủy kích hoạt một số trong đó. Click vào dấu hỏi (?) để biết thêm về chức năng tương ứng.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the translated version of "Off"
en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to remove posts from the search results or change the canonical. These are things you might not want any author to do. That's why, by default, only editors and administrators can do this. Setting to "%2$s" allows all users to change these settings.
vi_VN: Phần nâng cao của meta box  %1$s cho phép người dùng bỏ bài viết khỏi kết quả tìm kiếm hoặc thay đổi phiên bản chính thức. Có những thao tác bạn không muốn bất kỳ tác giả nào thực hiện. Đó là tại sao, mặc định, chỉ biên tập viên và quản trị viên có thể thực hiện. Thiết lập "%2$s" cho phép tất cả người dùng thay đổi cấu hình này.

en: Security: no advanced settings for authors
vi_VN: Bảo mật: không thiết lập nâng cao cho các tác giả

en: Read why XML Sitemaps are important for your site.
vi_VN: Tìm hiểu tại sao XML Sitemap lại quan trọng với website của bạn.

en: See the XML sitemap.
vi_VN: Xem XML Sitemap.

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: Enable the XML sitemaps that %s generates.
vi_VN: Kích hoạt XML sitemap mà %s tạo ra.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: See who contributed to %1$s.
vi_VN: Xem người đóng góp vào %1$s.

note: translators: %1$s expands to the taxonomy name %2$s expands to the current taxonomy index value
en: %2$s (current default for %1$s)
vi_VN: %2$s (hiện đang mặc định cho %1$s)

en: Help on this search results setting
vi_VN: Hỗ trợ cài đặt này cho những kết quả tìm kiếm

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
vi_VN: Không hiển thị %1$s trong các kết quả tìm kiếm dưới góc độ kỹ thuật có nghĩa là những lưu trữ này có chứa %2$s robots meta và sẽ được loại trừ khỏi XML sitemaps. %3$sThông tin chi tiết về cấu hình các kết quả tìm kiếm%4$s.

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing the archive for %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
vi_VN: Không hiển thị lưu trữ cho %1$s trong các kết quả tìm kiếm dưới góc độ kỹ thuật có nghĩa là những lưu trữ này có chứa %2$s robots meta và sẽ được loại trừ khỏi XML sitemaps. %3$sThông tin chi tiết về cấu hình các kết quả tìm kiếm%4$s.

en: Check SEO configuration
vi_VN: Kiểm tra cấu hình SEO

en: Content Types
vi_VN: Loại nội dung

note: translators: %s expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy
en: Show %s in search results?
vi_VN: Hiển thị %s trong kết quả tìm kiếm?

en: Search engine visibility
vi_VN: Hiển thị với công cụ tìm kiếm

note: translators: %1$s expands to Yes or No,  %2$s expands to the post type name.
en: Default for %2$s, currently: %1$s
vi_VN: Mặc định là %2$s, hiện tại: %1$s

en: Search Appearance
vi_VN: Hiển thị khi tìm kiếm

note: translators: %s expands to the post type name. translators: %s = taxonomy name.
en: Allow search engines to show this %s in search results?
vi_VN: Cho phép máy tìm kiếm hiển thị %s này trong kết quả tìm kiếm?

en: Please specify what content types you would like to appear in search engines.
     If you do not know the differences between these, it's best to choose the
     default settings.
vi_VN: Vui lòng chỉ kiểu nội dung mà bạn muốn xuất hiện trong công cụ tìm kiếm .
     Nếu bạn không biết sự khác nhau giữa chúng, tốt nhất là chọn 
     cấu hình mặc định.

note: translators: %1$s expands to the post type name.
en: Should search engines follow links on this %1$s?
vi_VN: Công cụ tìm kiếm nên theo dõi liên kết trên %1$s?

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Toggle %1$s's XML Sitemap
vi_VN: Chuyển đổi XML Sitemap của %1$s

note: Translators: %1$s expands to the name of the post type. The options given to the user are "visible" and "hidden"
en: Search engines should show "%1$s" in search results:
vi_VN: Các máy tìm kiếm nên hiển thị "%1$s" trong các kết quả tìm kiếm:

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: Want to make sure your %1$s settings are still OK? %2$sOpen the configuration wizard again%3$s to validate them.
vi_VN: Bạn có chắc cấu hình %1$s vẫn ổn?  %2$sMở hướng dẫn cấu hình%3$s để kiểm tra lại.

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
vi_VN: Kích hoạt tính năng này nếu bạn muốn Twitter hiển thị một bản xem trước bao gồm các bức ảnh và trích đoạn văn bản khi một đường dẫn đến website của bạn được chia sẻ.

en: New support request
vi_VN: Yêu cầu hỗ trợ mới

en: Good results
vi_VN: Kết quả tốt

en: SEO analysis
vi_VN: Phân tích SEO

en: Search result
vi_VN: Kết quả tìm kiếm

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: Readability: %1$sNeeds improvement%2$s
vi_VN: Khả năng đọc: %1$sCần cải thiện%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: Readability: %1$sOK%2$s
vi_VN: Khả năng đọc: %1$sOK%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: Readability: %1$sGood%2$s
vi_VN: Khả năng đọc: %1$sTốt%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: SEO: %1$sNot available%2$s
vi_VN: SEO: %1$sKhông bật%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: SEO: %1$sNeeds improvement%2$s
vi_VN: SEO: %1$sCần cải thiện%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: SEO: %1$sGood%2$s
vi_VN: SEO: %1$sTốt%2$s

en: The readability analysis offers suggestions to improve the structure and style of your text.
vi_VN: Phân tích khả năng dễ đọc mang lại các gợi ý để cải thiện cấu trúc và phong cách viết.

note: translators: %s expands to Ryte.
en: Read more about how %s works.
vi_VN: Đọc thêm về %s hoạt động như thế nào.

en: The SEO analysis offers suggestions to improve the SEO of your text.
vi_VN: Phân tích SEO giúp gợi ý những đề xuất cải thiện SEO cho văn bản của bạn

en: Learn how the SEO analysis can help you rank.
vi_VN: Tìm hiểu làm thế nào Phân tích SEO giúp bạn xếp hạng cao

en: Find out how cornerstone content can help you improve your site structure.
vi_VN: Tìm hiểu làm thế nào Nội dung Chủ đạo giúp bạn cải thiện cấu trúc website của bạn

note: translators: %1$s expands to WooCommerce
en: Allow customers to pick up their %s order locally
vi_VN: Cho phép khách hàng nhận %s đơn hàng tại địa phương

en: Enhance your contact pages with Google Maps, opening hours and a store locator
vi_VN: Cải tiến các trang liên hệ của bạn với Google Maps, giờ mở cửa và biểu tượng định vị cửa hàng.

en: Find out how the text link counter can enhance your SEO.
vi_VN: Tìm hiểu cách mà bộ đếm đường dẫn văn bản có thể hỗ trợ công việc SEO của bạn.

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
vi_VN: Kích hoạt tính năng này nếu bạn muốn Facebook và các mạng xã hội khác hiển thị một bản xem trước bao gồm các bức ảnh và trích đoạn văn bản khi một đường dẫn đến website của bạn được chia sẻ.

en: The text link counter helps you improve your site structure.
vi_VN: Bộ đếm đường dẫn văn bản giúp bạn cải thiện cấu trúc trang web của bạn.

en: If you have a problem that you can't solve with our video tutorials or knowledge base, you can send a message to our support team. They can be reached 24/7.
vi_VN: Nếu bạn gặp phải vấn đề không thể giải quyết với video hướng dẫn hay tài liệu hướng dẫn, bạn có thể gửi tin nhắn đến đội hỗ trợ của chúng tôi. Họ luôn sẵn sàng 24/7.

en: Support requests you create here are sent directly into our support system, which is secured with 256 bit SSL, so communication is 100% secure.
vi_VN: Những yêu cầu hỗ trợ bạn tạo ở đây sẽ được gửi trực tiếp đến hệ thống hỗ trợ của chúng tôi, hệ thống này được bảo mật với SSL mã hóa 256 bit, nên mọi thông tin liên lạc an toàn 100%.

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: Readability: %1$sNot available%2$s
vi_VN: Tính dễ đọc: %1$sKhông sẵn sàng%2$s

en: Get better search results in local search
vi_VN: Nhận các kết quả tìm kiếm tốt hơn trong tìm kiếm địa phương

en: Discover why readability is important for SEO.
vi_VN: Khám phá tại sao tính dễ đọc lại quan trọng cho SEO.

en: The cornerstone content feature lets you to mark and filter cornerstone content on your website.
vi_VN: Tính năng nội dung chủ đạo cho phép bạn đánh dấu và lọc nội dung chủ đạo trên trang web của bạn.

note: translators: %s expands to Ryte.
en: %s integration
vi_VN: tích hợp %s

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium.
en: Find out why you should upgrade to %s
vi_VN: Tìm hiểu tại sao bạn nên nâng cấp lên %s

en: The focus keyword appears in %2$d (out of %1$d) subheadings in your copy.
vi_VN: Từ khóa chính xuất hiện trong %2$d (của %1$d) tiêu đề phụ trong bài viết của bạn.

en: Need help?
vi_VN: Cần trợ giúp?

en: Type here to search...
vi_VN: Gõ vào đây để tìm kiếm...

en: Search the Yoast Knowledge Base for answers to your questions:
vi_VN: Tìm đáp án cho thắc mắc của bạn trong thư viện thông tin của Yoast

en: Meta box
vi_VN: Thẻ meta

note: translators: %1$s resolves to Yoast.com
en: Latest blog posts on %1$s
vi_VN: Các bài viết mới nhất trên %1$s

note: Translators: %1$s and $3$s expand to the admin search page for the focus keyword, %2$d expands to the number 	   of times this focus keyword has been used before, %4$s and %5$s expand to a link to an article on yoast.com about why you should not use a keyword more than once.
en: You've used this focus keyword %1$s%2$d times before%3$s. It’s probably a good idea to read about %4$swhy you should not use your focus keyword more than once%5$s.
vi_VN: Bạn đã sử dụng từ khóa chính %1$s%2$d lần trước đây%3$s. Bạn nên đọc về %4$stại sao không nên sử dụng từ khóa chính nhiều hơn một lần%5$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to an admin link where the focus keyword is already used. %3$s and %4$s 	   expand to a link to an article on yoast.com about why you should not use a keyword more than once.
en: You've used this focus keyword %1$sonce before%2$s. It’s probably a good idea to read about %3$swhy you should not use your focus keyword more than once%4$s.
vi_VN: Bạn đã sử dụng từ khóa chính này %1$smột lần trước đây%2$s. Bạn tốt hơn nên đọc về%3$s tại sao không nên sử dụng từ khóa chính nhiều hơn một lần%4$s.

en: Remove highlight from the text
vi_VN: Xóa đánh dấu khỏi văn bản

en: Your site language is set to {language}.
vi_VN: Ngôn ngữ của website đã được cập nhật thành {language}.

en: First-time SEO configuration
vi_VN: Cấu hình SEO lần đầu tiên

en: Your site language is set to {language}. If this is not correct, contact your site administrator.
vi_VN: Trang web của bạn được cài đặt ngôn ngữ {language}. Nếu không chính xác, liên hệ quản trị web.

en: Highlight this result in the text
vi_VN: Đánh dấu kết quả này trong văn bản

en: Errors
vi_VN: Lỗi

en: Change language
vi_VN: Thay đổi ngôn ngữ

note: translators: %s expands to the number of results found .
en: Number of results found: %s
vi_VN: Tìm thấy: %s kết quả

en: The meta description has a nice length.
vi_VN: Thẻ mô tả tốt

en: Considerations
vi_VN: Xem xét

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: Get started quickly with the %1$s %2$sconfiguration wizard%3$s!
vi_VN: Bắt đầu nhanh chóng với %1$s %2$strình cài đặt nhanh%3$s!

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Updated %s
vi_VN: Đã cập nhật %s

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Save changes to %s
vi_VN: Lưu thay đổi vào %s

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Create %s file
vi_VN: Tạo file %s

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You cannot create a %s file.
vi_VN: Bạn không thể tạo file %s

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: You cannot edit the %s file.
vi_VN: Bạn không thể chỉnh sửa file %s.

note: translators: %s expands to ".htaccess".
en: %s file
vi_VN: file %s

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Edit the content of your %s:
vi_VN: Chỉnh sửa nội dung của %s

note: translators: %1$s expands to the dependency name.
en: More information about %1$s
vi_VN: Thông tin thêm về %1$s

en: More information
vi_VN: Thông tin thêm

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to activation link.
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please activate %3$s to make your life better.
vi_VN: %1$s và %2$s có thể hoạt động tốt hơn rất nhiều bằng cách thêm plugin trợ giúp. Vui lòng kích hoạt %3$s để công việc của bạn tốt hơn.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to the install link, %4$s expands to the more info link.
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please install %3$s to make your life better. %4$s.
vi_VN: %1$s và %2$s có thể làm việc chung tốt hơn nhiều bằng cách thêm gói mở rộng giúp đỡ. Vui lòng cài đặt %3$s để cuộc đời tốt hơn. %4$s.

en: You've done it!
vi_VN: Bạn đã hoàn thành!

en: Configuration Wizard
vi_VN: Các bước cấu hình

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate %1$s into your AMP pages!
vi_VN: Tích hợp trơn tru %1$s vào các trang AMP của bạn!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Advanced Custom Fields
en: Seamlessly integrate %2$s with %1$s for the content analysis!
vi_VN: Tích hợp trơn tru %2$s với %1$s để phân tích nội dung!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the plugin version, %3$s expands to the plugin name
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please install %3$s to make your life better.
vi_VN: %1$s và %2$s có thể làm việc cùng nhau tốt hơn bằng cách thêm plugin trợ giúp. Hãy cài đặt %3$s để cải thiện.

en: Go back
vi_VN: Quay lại

en: View in KB
vi_VN: Xem trong KB

en: Go back to the search results
vi_VN: Quay lại kết quả vừa tìm

en: (Opens in a new browser tab)
vi_VN: (Mở trong cửa số mới)

en: Get support
vi_VN: Cần hỗ trợ

en: Loading help center.
vi_VN: Đang tải trung tâm hỗ trợ.

en: Manage your subscription on My Yoast
vi_VN: Quản lý tài khoản trả phí của bạn trên My Yoast

note: translators: %1$s expands to the posttype label, %2$s expands anchor to blog post about cornerstone content, %3$s expands to </a>
en: Mark the most important %1$s as 'cornerstone content' to improve your site structure. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
vi_VN: Đánh dấu mức quan trọng nhất của %1$s như 'Nội dung Chủ đạo' để giúp bạn cải thiện cấu trúc website của bạn. %2$sTìm hiểu thêm về Nội dung Chủ đạo%3$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: The search appearance settings for %1$s are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The table below contains a list of the available variables.
vi_VN: Các cài đặt hiển thị tìm kiếm cho %1$s bao gồm các thông số được thay thế bởi các giá trị cụ thể cho trang khi trang được hiển thị. Bảng dưới đây có chứa danh sách các thông số có sẵn.

en: Enroll in the Yoast SEO for WordPress training »
vi_VN: Tham gia khóa đào tạo Yoast SEO cho WordPress »

en: Want to be a Yoast SEO Expert?
vi_VN: Muốn trở thành chuyên gia Yoast SEO ?

en: Follow our Yoast SEO for WordPress training and become a certified Yoast SEO Expert!
vi_VN: Theo dõi khóa đào tạo Yoast SEO cho WordPress của chúng tôi và trở thành một chuyên gia Yoast SEO được chứng nhận!

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts %1$swithout%2$s a focus keyword
vi_VN: Các bài viết %1$skhông có%2$s từ khóa

en: Hey, your SEO is doing pretty well! Check out the stats:
vi_VN: Chúc mừng! SEO của bạn đang chạy rất tốt. Hãy kiểm tra thống kê:

en: You don't have any published posts, your SEO scores will appear here once you make your first post!
vi_VN: Bạn không có bất kỳ bài đăng nào đã xuất bản, điểm SEO của bạn sẽ xuất hiện ở đây khi bạn đăng bài đầu tiên!

en: On this page, you can change the name of your site and choose which
     separator to use. The separator will display, for instance, between your
     post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in
     the search results. Choose the one that fits your brand best or takes up
     the least space in the snippets.
vi_VN: Trong trang này, bạn có thể thay đổi tên website của bạn và chọn ký tự phân cách sẽ sử dụng. Ký tự phân cách sẽ được hiển thị giữa tiêu đề trang và tên website. Các biểu tượng được hiển thị với kích thước như trong kết quả tìm kiếm. Hãy chọn biểu tượng tương thích nhất với thương hiệu của bạn hoặc chiếm ít không gian nhất.

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type, %2$s expands to the anchor opening tag, %3$s to the anchor closing tag.
en: You just changed the URL of this %1$s. To ensure your visitors do not see a 404 on the old URL, you should create a redirect. %2$sLearn how to create redirects here.%3$s
vi_VN: Bạn vừa thay đổi URL của %1$s. Để bảo đảm rằng khách truy cập của bạn không nhìn thấy lỗi 404 của URL cũ, bạn nên tạo một link chuyển tiếp. %2$sTìm hiểu cách tạo liên kết chuyển tiếp tại đây.%3$s

en: An online shop
vi_VN: Một cửa hàng online

en: Something else
vi_VN: Vài thứ khác

en: A corporation
vi_VN: Một tổ chức

en: A small offline business
vi_VN: Một doanh nghiệp nhỏ (offline)

en: A news channel
vi_VN: Một kênh tin tức

en: A blog
vi_VN: Một blog

note: translators: %1$s resolves to the home_url of the blog.
en: What does the site %1$s represent?
vi_VN: Trang web %1$s mô tả về điều gì?

en: A portfolio
vi_VN: Hồ sơ

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is a link opening tag, %3$s is a link closing tag.
en: %1$s can tell search engines about your social media profiles.
     These will be used in Google's Knowledge Graph. There are additional
     sharing options in the %1$s Social settings. %2$sRead more%3$s about these options.
vi_VN: %1$s có thể gửi tới các bộ máy tìm kiếm về profile mạng xã hội của bạn.
     Nó sẽ được sử dụng trong Google's Knowledge Graph. Trong Thiết lập nâng cao có một vài tuỳ chọn bổ sung trong %1$s. Xem thêm %2$sthông tin%3$s.

en: Note: we don't store your data in any way and don't have full access to your account. 
    Your privacy is safe with us.
vi_VN: Ghi chú: chúng tôi không lưu dữ liệu của bạn ở bất cứ hình thức nào và cũng không có toàn quyền truy cập tài khoản của bạn
    Thông tin cá nhân của bạn được an toàn với chúng tôi.

en: If you choose no, your author archives will be deactivated to prevent
     duplicate content issues.
vi_VN: Nếu bạn chọn không, dữ liệu tác giả đã lưu trữ sẽ bị ngăn kích hoạt để hạn chế lỗi trùng lặp nội dung.

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is a link start tag to a Yoast help page, %3$s is the link closing tag.
en: %1$s integrates with Google Search Console, a must-have tool for site owners.
     It provides you with information about the health of your site.
     Don't have a Google account or is your site not activated yet?
     Find out %2$show to connect Google Search Console to your site.%3$s
vi_VN: %1$s tương thích với Google Search Console - nó là công cụ cần thiết cho người quản trị.
     Nó cung cấp cho bạn thông tin về tình trạng web.
     Có thể chưa có tài khoản Google hoặc trang web của bạn chưa được kích hoạt?
     Tìm %2$s cách để kết nối Google Search Console với website của bạn.%3$s

en: Option B: My site is under construction and should not be indexed
vi_VN: Tùy chọn B: Website của tôi đang xây dựng và không cần được index

en: Option A: My site is live and ready to be indexed
vi_VN: Tuỳ chọn A: Website của tôi đang hoạt động và sẵn sàng để index

en: Choose under construction if you want to keep the site out of the index
     of search engines. Don't forget to activate it once you're ready to
     publish your site.
vi_VN: Chọn "đang xây dựng" nếu bạn không muốn các công cụ tìm kiếm lập sơ đồ trang web của bạn. Và nhớ kích hoạt lại khi website sẵn sàng công bố.

en: Please specify if your site is under construction or already active.
vi_VN: Vui lòng xác nhận website của bạn đang xây dựng hay đang hoạt động.

en: Does your site represent a person or company?
vi_VN: Website của bạn là web cá nhân hay web công ty?

en: This information will be used in Google's Knowledge Graph Card, the big
     block of information you see on the right side of the search results.
vi_VN: Thông tin này sẽ được sử dụng trong Google's Knowledge Graph Card, là phần nội dung lớn bạn nhìn thấy bên tay phải của kết quả tìm kiếm.

en: Read more like this on our SEO blog
vi_VN: Đọc thêm về những bài giống như vậy trên blog SEO của chúng tôi

en: Close wizard
vi_VN: Đóng trình thiết lập cấu hình

en: SEO: Needs improvement
vi_VN: SEO: Cần cải thiện thêm

en: Not activated
vi_VN: Chưa kích hoạt

en: Activated
vi_VN: Đã kích hoạt

en: Filter by Readability Score
vi_VN: Lọc theo điểm dễ đọc

en: Readability: Needs improvement
vi_VN: Điểm dễ đọc: Cần cải thiện

en: Readability: OK
vi_VN: Điểm dễ đọc: Chấp nhận được

note: translators: %1$s expands to "Yoast".
en: %1s recommendations for you
vi_VN: 1% khuyến nghị cho bạn

en: All Readability Scores
vi_VN: Tổng điểm dễ đọc

note: translators: %1$s expands to the product name. %2$s expands to a link to My Yoast
en: You are not receiving updates or support! Fix this problem by adding this site and enabling %1$s for it in %2$s.
vi_VN: Bạn không nhận được cập nhật hoặc hỗ trợ! Khắc phục sự cố này bằng cách thêm trang web này và bật %1$s trong %2$s.

en: Activate your site on My Yoast
vi_VN: Kích hoạt bản quyền của bạn tại My Yoast

en: Readability: Good
vi_VN: Khả năng đọc: Tốt

en: Remind me again in 4 weeks.
vi_VN: Nhắc lại sau 4 tuần nữa.

note: translators: %1$s expands to the request method
en: Request method %1$s is not valid.
vi_VN: Phương thức yêu cầu %1$s là không hợp lệ

note: translators: %1$s expands to the social network's name, %2$s to Yoast SEO Premium.
en: Do you want to preview what it will look like if people share this post on %1$s? You can, with %2$s.
vi_VN: Bạn có muốn xem trước xem nó sẽ hiển thị như thế nào nếu người dùng chia sẻ bài viết này trên %1$s? Bạn có thể làm điều đó với %2$s.

note: translators: %s expands to "Yoast SEO Premium".
en: Find out why you should upgrade to %s &raquo;
vi_VN: Tìm hiểu sao tại sao bạn nên nâng cấp lên %s &raquo;

en: Go premium!
vi_VN: Nâng cấp!

en: Muted problems:
vi_VN: Các vấn đề đã bị ẩn:

en: Muted notifications:
vi_VN: Thông báo đã ẩn:

note: translators: %s expands to "Yoast SEO Premium".
en: Dismiss %s upgrade motivation
vi_VN: Bỏ qua khuyến khích nâng cấp %s

note: translators: %1$s: Yoast SEO. %2$s: Version number of Yoast SEO. %3$s: link to knowledge base article about solving table issue. %4$s: is anchor closing.
en: The <strong>Text link counter</strong> feature (introduced in %1$s %2$s) is currently disabled. For this feature to work %1$s needs to create a table in your database. We were unable to create this table automatically.
    					Please read the following %3$sknowledge base article%4$s to find out how to resolve this problem.
vi_VN: Tính năng <strong>Đếm liên kết văn bản</strong> (được giới thiệu trong %1$s %2$s)hiện tại đã ngưng hoạt động. Để tái hoạt chức năng này %1$s cần tạo ra một bảng biểu trong cơ sở dữ liệu. Chúng tôi không thể tự động tạo ra bảng biểu này.
    					Vui lòng đọc %3$sthông tin cơ bản này%4$s để tìm ra cách giải quyết vấn đề.

en: Calculation in progress...
vi_VN: Đang trong quá trình tính toán ...

en: Stop counting
vi_VN: Dừng đếm

en: Calculation completed.
vi_VN: Tính toán hoàn tất.

en: Count links in your texts
vi_VN: Đếm các liên kết trong văn bản của bạn

en: Counting links in your texts
vi_VN: Đang đếm các liên kết trong văn bản của bạn

en: Good job! All the links in your texts have been counted.
vi_VN: Rất tốt! Tất cả liên kết trên trang đã được đếm.

en: All your texts are already counted, there is no need to count them again.
vi_VN: Tất cả các văn bản của bạn đã được đếm, không cần phải đếm lại.

note: translators: 1: link to yoast.com post about internal linking suggestion. 4: is Yoast.com 3: is anchor closing.
en: The links in all your public texts need to be counted. This will provide insights of which texts need more links to them. If you want to know more about the why and how of internal linking, check out %1$sthe article about internal linking on %2$s%3$s.
vi_VN: Những liên kết trong các bài viết của bạn cần phải được đếm. Điều này sẽ giúp biết được số lượng liên kết cần thiết để bổ sung cho những bài viết ấy. Nếu bạn cần thêm thông tin về lý do và cách thức liên kết nội bộ hoạt động, hãy đọc %1$sbài viết về liên kết nội bộ tại đây%2$s%3$s.

note: translators: 1: link to yoast.com post about internal linking suggestion. 2: is anchor closing. 3: button to the recalculation option. 4: closing button
en: To make sure all the links in your texts are counted, we need to analyze all your texts.
    					All you have to do is press the following button and we'll go through all your texts for you.
    
    					%3$sCount links%4$s
    
    					The Text link counter feature provides insights in how many links are found in your text and how many links are referring to your text. This is very helpful when you are improving your %1$sinternal linking%2$s.
vi_VN: Để đảm bảo tất cả các liên kết trong văn bản của bạn được đếm, chúng tôi cần phải phân tích tất cả các văn bản của bạn.
    Bạn chỉ cần nhấn vào nút sau và chúng tôi sẽ kiểm đếm qua tất cả các văn bản của bạn.
    
    %3$s Đếm liên kết %4$s
    
    Tính năng đếm số lượng liên kết văn bản cung cấp thông tin chi tiết về số lượng liên kết được tìm thấy và số lượng liên kết liên quan đến bài viết của bạn. Điều này rất hữu ích khi bạn muốn nâng cấp %1$s liên kết nội bộ %2$s.

en: Text link counter
vi_VN: Bộ đếm các liên kết

note: translators: 1: expands to a <span> containing the number of items recalculated. 2: expands to a <strong> containing the total number of items.
en: Text %1$s of %2$s processed.
vi_VN: Văn bản %1$s của %2$s đã xử lý.

note: translators: %1$s: Yoast SEO. %2$s: Version number of Yoast SEO. %3$s: PHP version %4$s: The current PHP versione. %5$s link to knowledge base article about solving PHP issue. %6$s: is anchor closing.
en: The <strong>Text link counter</strong> feature (introduced in %1$s %2$s) is currently disabled. For this feature to work %1$s requires at least PHP version %3$s. We have detected PHP version %4$s on this website.
    					Please read the following %5$sknowledge base article%6$s to find out how to resolve this problem.
vi_VN: Tính năng <strong>Bộ đếm link</strong> (được giới thiệu trong %1$s %2$s) hiện tại bị ngưng kích hoạt. Để tính năng này có thể hoạt động %1$s yêu cầu PHP phiên bản tối thiểu %3$s. Chúng tôi thấy PHP phiên bản %4$s trên website này.
    					Vui lòng đọc %5$sbài hướng dẫn%6$s sau đây để giải quyết vấn đề này.

en: # links in post
vi_VN: # số liên kết trong bài viết

en: Number of internal links in this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
vi_VN: Số lượng liên kết nội bộ trong bài viết này. Xem thêm trong tab giúp đỡ, phần "Yoast Columns".

en: Number of internal links linking to this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
vi_VN: Số liên kết nội bộ đến bài đăng này. Xem thêm về cột này tại mục "Cột Yoast" trong thẻ "Trợ Giúp".

en: # internal links to
vi_VN: # liên kết nội bộ đến

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: Link to article about content analysis, %3$s: Anchor closing, %4$s: Link to article about text links, %5$s: Emphasis open tag, %6$s: Emphasis close tag
en: %1$s adds several columns to this page. We've written an article about %2$show to use the SEO score and Readability score%3$s. The links columns show the number of articles on this site linking %5$sto%6$s this article and the number of URLs linked %5$sfrom%6$s this article. Learn more about %4$show to use these features to improve your internal linking%3$s, which greatly enhances your SEO.
vi_VN: %1$s thêm một số cột vào trang này. Chúng tôi có một bài viết về %2$sLàm thế nào để sử dụng điểm SEO và điểm Dễ đọc%3$s. Các cột đường dẫn hiển thị số lượng bài viết mà trang web này liên kết %5$stới%6$s bài viết này và số URL đã liên kết %5$stừfrom%6$s bài viết này. Tìm hiểu thêm %4$sLàm thế nào để sử dụng những tính năng để cải thiện các liên kết nội bộ của bạn%3$s, để giúp bạn tăng cường SEO.

en: Take the online Structured Data Training course and learn how to create rich snippets!
vi_VN: Hãy tham gia khóa học trực tuyến "Đào tạo về dữ liệu có cấu trúc" và tìm hiểu cách tạo đoạn mã rich snippets!

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s Columns
vi_VN: Cột %s

en: Readability score
vi_VN: Điểm dễ đọc

en: No internal links appear in this page, consider adding some as appropriate.
vi_VN: Không có liên kết nội bộ trong trang này, bạn nên thêm một vài liên kết.

note: Translators: %1$s expands to the number of internal links
en: This page has %1$s internal link(s).
vi_VN: Trang này có %1$s liên kết nội bộ.

note: Translators: %1$s expands to the number of nofollow links, %2$s to the number of internal links
en: This page has %1$s nofollowed internal link(s) and %2$s normal internal link(s).
vi_VN: Trang này có %1$s liên kết nội bộ loại "nofollow" và %2$s liên kết nội bộ bình thường.

note: Translators: %1$s expands the number of internal links
en: This page has %1$s internal link(s), all nofollowed.
vi_VN: Trang này có %1$s liên kết nội bộ, tất cả đều thuộc loại "nofollow"

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Configure %s in a few steps
vi_VN: Thiết lập %s trong vài bước

en: Scroll to see the preview content.
vi_VN: Cuộn để xem trước nội dung.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %s for you:
vi_VN: Các lợi ích khác của %s dành cho bạn:

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Let us set up %s for you
vi_VN: Hãy để chúng tôi thiết lập %s cho bạn

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sSocial media preview%2$s: Facebook &amp; Twitter
vi_VN: %1$sXem thử mạng xã hội%2$s: Facebook &amp; Twitter

en: Enter authorization code here...
vi_VN: Nhập mã xác thực vào đây...

en: Cornerstone content
vi_VN: Nội dung quan trọng

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s will now take care of all the needed technical optimization of your site. To really improve your site's performance in the search results, it's important to start creating content that ranks well for keywords you care about. Check out this video in which we explain how to use the %1$s metabox when you edit posts or pages.
vi_VN: %1$s giờ đây sẽ phụ trách tất cả công việc tối ưu kỹ thuật cần thiết cho website của bạn. Để thực sự cải tiến hiệu quả cho website của bạn trong các kết quả tìm kiếm, việc bắt đầu tạo nội dung sẽ xếp hạng cho từ khóa mà bạn quan tâm là rất quan trọng. Hãy tham khảo video này, trong đó chúng tôi giải thích cách để sử dụng %1$s metabox khi bạn chỉnh sửa các bài viết hoặc trang.

note: translators: %1$s resolves to Local SEO
en: If you want to outrank the competition in a specific town or region, check out our %1$s plugin! You’ll be able to easily insert Google maps, opening hours, contact information and a store locator. Besides that %1$s helps you to improve the usability of your contact page.
vi_VN: Nếu bạn muốn vượt được đối thủ cạnh tranh ở một thị trấn hoặc khu vực cụ thể, hãy kiểm tra plugin %1$s của chúng tôi! Bạn có thể dễ dàng chèn bản đồ Google, giờ mở cửa, thông tin liên lạc và địa điểm cửa hàng. Bên cạnh đó, %1$s giúp bạn cải thiện khả năng sử dụng của trang liên hệ.

en: Attract more customers near you
vi_VN: Thu hút thêm người dùng ở gần bạn.

note: translators: %1$s resolves to SEO copywriting training
en: Do you want to learn how to write content that generates traffic? Check out our %1$s. We will help you to write awesome copy that will rank in the search engines. The %1$s covers all the main steps in SEO copywriting: from keyword research to publishing.
vi_VN: Bán có muốn học cách viết nội dung thu hút lưu lượng truy cập? Hãy thử tìm hiểu khóa học %1$s của chúng tôi. Chúng tôi sẽ giúp bạn viết những nội dung tuyệt vời nhất và sẽ đạt được thứ hạng trong máy tìm kiếm. Khóa học %1$s sẽ bao gồm các bước chính trong việc viết nội dung để SEO: từ nghiên cứu từ khóa đến phát hành nội dung.

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to Yoast SEO plugin training
en: Get the most out of %1$s with the %2$s
vi_VN: Tận dụng tối đa %1$s với %2$s

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO
en: Do you want to know all the ins and outs of the %1$s plugin? Do you want to learn all about our advanced settings? Want to be able to really get the most out of the %1$s plugin? Check out our %1$s plugin training and start outranking the competition!
vi_VN: Bạn có muốn tìm hiểu những thông tin chi tiết của gói mở rộng %1$s? Bạn có muốn tìm hiểu tất cả những cài đặt nâng cao của chúng tôi? Bạn muốn có thể tận dụng tối đa gói mở rộng %1$s? Hãy tham khảo khóa đào tạo gói mở rộng %1$s của chúng tôi và vượt hạng đối thủ!

en: Upgrade to Premium
vi_VN: Nâng cấp lên bản trả phí

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO Premium
en: Do you want to outrank your competition? %1$s gives you awesome additional features that'll help you to set up your SEO strategy like a professional. Use the multiple focus keywords functionality, the redirect manager and our internal linking tool. %1$s will also give you access to premium support.
vi_VN: Bạn có muốn vượt hạng đối thủ cạnh tranh của mình? %1$s sẽ bổ sung cho bạn những tính năng tuyệt vời và sẽ giúp bạn thiết lập chiến lược SEO chuyên nghiệp. Hãy sử dụng tính năng nhiều từ khóa tiêu điểm, công cụ quản lý điều hướng trang và công cụ liên kết trang nội bộ của chúng tôi. %1$s sẽ cung cấp cho bạn dịch vụ hỗ trợ đặc biệt cho khách hàng trả phí.

en: Learn how to write copy that ranks
vi_VN: Học cách viết nội dung có thể xếp hạng

en: Configuration service
vi_VN: Cấu hình dịch vụ

note: translators: %s resolves to Yoast SEO Premium
en: Outrank the competition with %s
vi_VN: Vượt xếp hạng đối thủ cạnh tranh với %s

note: translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: While we strive to make setting up %1$s as easy as possible, we understand it can still be daunting. If you would rather have us set up %1$s for you (and get a copy of %2$s in the process), order a %1$s configuration service and sit back while we configure your site.
vi_VN: Mặc dù chúng tôi luôn cố gắng để việc thiết lập %1$s càng dễ càng tốt, chúng tôi hiểu công việc đó vẫn thật khó khăn. Nếu bạn muốn chúng tôi cài đặt %1$s cho bạn (và có một bản copy của %2$s trong quá trình), hãy đặt dịch vụ cấu hình %1$s và ngồi thảnh thơi nhìn chúng tôi cấu hình website của bạn.

en: You might like
vi_VN: Có lẽ bạn sẽ quan tâm

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Configure %s
vi_VN: Cấu hình %s

en: Newsletter
vi_VN: Bản tin

en: The configuration wizard helps you to easily configure your site to have the optimal SEO settings.
vi_VN: Các bước cài đặt giúp bạn dễ dàng cấu hình website cho thiết lập tối ưu SEO.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Please choose the %s configuration of your liking:
vi_VN: Vui lòng chọn cấu hình %s phù hợp với bạn:

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This article is %1$scornerstone content%2$s
vi_VN: Đạy là %1$sbài viết quan trọng%2$s

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to the starting tag of the link to the wizard, %3$s resolves to the closing link tag
en: We have detected that you have not finished this wizard yet, so we recommend you to %2$sstart the configuration wizard to configure %1$s%3$s.
vi_VN: Chúng tôi phát hiện bạn chưa hoàn tất bước này, bởi vậy chúng tôi đề xuất bạn %2$schạy lại các bước cấu hình để cài đặt %1$s%3$s.

note: translators: %1$s expands to 'Yoast SEO'.
en: Welcome to the %1$s configuration wizard. In a few simple steps we'll help you configure your SEO settings to match your website's needs! %1$s will take care of all the technical optimizations your site needs.
vi_VN: Chào mừng đến với %1$s trình cài đặt cấu hình. Chỉ với vài bước đơn giản, chúng tôi sẽ giúp bạn thiết lập cấu hình SEO phù hợp với nhu cầu của website! %1$s sẽ làm hết những tối ưu hoá kỹ thuật mà trang cần.

en: If you cannot upgrade your PHP version yourself, you can send an email to your host. We have %1$sexamples here%2$s. If they don't want to upgrade your PHP version, we would suggest you switch hosts. Have a look at one of our recommended %3$sWordPress hosting partners%4$s, they've all been vetted by our Yoast support team and provide all the features a modern host should provide.
vi_VN: Nếu bạn không thể nâng cấp phiên bản PHP của bạn, bạn có thể gửi mail tới host của bạn như %1$sví dụ%2$s. Nếu bạn không nâng cấp phiên bản PHP, chúng tôi khuyến cáo bạn nên thay đổi nhà cung cấp Hosting. Bên dưới là danh sách %3$snhà cung cấp dịch Hosting%4$s mà chúng tôi khuyên dùng với sự hỗ trợ của thành viên Yoast và có các tính năng hiện đại.

en: If you cannot upgrade your PHP version yourself, you can send an email to your host. We have %1$sexamples here%2$s. If they don't want to upgrade your PHP version, we would suggest you switch hosts. Have a look at one of the recommended %3$sWordPress hosting partners%4$s.
vi_VN: Nếu bạn không thể tự nâng cấp phiên bản PHP, bạn có thể gửi mail yêu cầu hỗ trợ đến nhà cung cấp máy chủ. Chúng tôi có %1$snhững ví dụ ở đây%2$s. Nếu họ không muốn nâng cấp phiên bản PHP của bạn, chúng tôi khuyến nghị bạn nên đổi nhà cung cấp máy chủ. Hãy tham khảo một trong %3$snhững đối tác cung cấp máy chủ WordPress%4$s.

en: Can't update? Ask your host!
vi_VN: Không thể cập nhật? Vui lòng liên hệ quản trị máy chủ!

en: You should update your PHP version to either 5.6 or to 7.0 or 7.1. On a normal WordPress site, switching to PHP 5.6 should never cause issues. We would however actually recommend you switch to PHP7. There are some plugins that are not ready for PHP7 though, so do some testing first. We have an article on how to test whether that's an option for you %1$shere%2$s. PHP7 is much faster than PHP 5.6. It's also the only PHP version still in active development and therefore the better option for your site in the long run.
vi_VN: Bạn nên nâng cấp phiên bản PHP lên 5.6, 7.0 hay 7.1. Với website WordPress thông thường, nâng cấp lên PHP 5.6 thường không gây ra lỗi gì cả. Tuy nhiên, chúng tôi khuyến nghị nên sử dụng PHP7. Vì có một vài plugin không tương thích PHP7, chúng tôi đề nghị bạn kiểm tra trước khi nâng cấp. Chúng tôi đã có bài hướng dẫn %1$stại đây%2$s. PHP7 nhanh hơn nhiều so với PHP 5.6. Nó cũng là phiên bản đang phát triển và là lựa chọn tốt hơn cho website của bạn trong thời gian dài.

en: To which version should I update?
vi_VN: Bạn muốn nâng cấp lên phiên bản nào?

en: Hosts have the ability to update your PHP version, but sometimes they don't dare to do that because they're afraid they'll break your site.
vi_VN: Các nhà cung cấp Hosting có khả năng nâng cấp phiên bản PHP, nhưng đôi khi họ không muốn làm điều đó vì sợ làm hỏng website của bạn.

en: Hey, we've noticed that you're running an outdated version of PHP. PHP is the programming language that WordPress and Yoast SEO are built on. The version that is currently used for your site is no longer supported. Newer versions of PHP are both faster and more secure. In fact, your version of PHP no longer receives security updates, which is why we're sending you to this notice.
vi_VN: Có vẻ như bạn đang chạy một phiên bản PHP quá cũ. PHP là ngôn ngữ được Yoast và Wordpress sử dụng để xây dựng. Phiên bản hiện tại của PHP dường như không được hỗ trợ nữa. Phiên bản mới hơn nhanh và an toàn hơn. Nói cách khác, bạn có thể gặp vấn đề bảo mật khi sử dụng phiên bản này.

en: A message from %1$s
vi_VN: Tin nhắn từ %1$s

en: Your site could be faster and more secure with a newer PHP version.
vi_VN: Website của bạn sẽ nhanh và bảo mật hơn với phiên bản PHP mới hơn.

en: 24/7 support
vi_VN: Hỗ trợ 24/7

en: Go Premium and our experts will be there for you to answer any questions you might have about the setup and use of the plugin.
vi_VN: Nâng cấp trả phí và chuyên gia của chúng tôi sẽ trả lời bạn bất cứ câu hỏi nào về cài đặt và sử dụng plugin này.

en: Superfast internal linking suggestions
vi_VN: Gợi ý liên kết nội bộ cực nhanh

en: 1 year free updates and upgrades included!
vi_VN: 1 năm miễn phí cập nhật và nâng cấp!

en: Want to add more than one keyword?
vi_VN: Bạn muốn thêm nhiều từ khóa?

note: translators: %1$s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %1$s!
vi_VN: Tin vui: bạn có thể, với %1$s!

note: translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %1$s for you:
vi_VN: Một số lợi ích khác của %1$s dành cho bạn:

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sNo more dead links%2$s: easy redirect manager
vi_VN: %1$sKhông có liên kết bị đứt%2$s: quản lý chuyển hướng dễ dàng

en: Go Premium and our experts will be there for you to answer any questions you might have about the set-up and use of the plug-in!
vi_VN: Nâng cấp lên trả phí và các chuyên gia của chúng tôi sẽ trả lời bất kỳ câu hỏi nào về cài đặt và sử dụng plugin!

en: Superfast internal links suggestions
vi_VN: Gợi ý liên kết nội bộ siêu nhanh

en: Save changes
vi_VN: Lưu thay đổi

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sSocial media preview%2$s: Facebook & Twitter
vi_VN: %1$sXem trước hiển thị trên mạng xã hội%2$s: Facebook & Twitter

note: translators: %2$s expands to 'RS Head Cleaner' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to differentiating output between search engines and normal users.
en: The plugin %2$s changes your site's output and in doing that differentiates between search engines and normal users, a process that's called cloaking. We highly recommend that you disable it.
vi_VN: Gói mở rộng %2$s thay đổi kết quả hiển thị website của bạn và bằng việc đó phân biệt giữa các máy tìm kiếm và những người dùng thông thường, một quá trình được gọi là thủ thuật che dấu nội dung. Chúng tôi nghiêm túc khuyến nghị bạn ngưng kích hoạt nó.

en: No ads!
vi_VN: Không quảng cáo!

en: Easy redirect manager
vi_VN: Trình quản lý chuyển hướng dễ dàng

en: No more dead links
vi_VN: Không có liên kết chết

en: Increase your SEO reach
vi_VN: Tăng khả năng tiếp cận SEO của bạn

en: Multiple keywords
vi_VN: Nhiều từ khóa

en: Social media preview
vi_VN: Xem trước mạng xã hội

note: translators: %1$s will be a link to a review explanation page. Text between %2$s and %3$s will be a link to an SEO copywriting course page.
en: If you want more help creating awesome content, check out our %2$sSEO copywriting course%3$s. Do you want to know all about the features of the plugin, consider doing our %1$s!
vi_VN: Nếu bạn muốn có thêm trợ giúp để tạo nội dung tuyệt vời, hãy xem qua %2$scác hóa học về viết nội dung SEO%3$s. Nếu bạn muốn biết tất cả về những tính năng của plugin này, hãy xem qua khóa học %1$s!s

en: Scroll to see the table content.
vi_VN: Cuộn để xem mục lục

en: Take the online Technical SEO Training course and learn essential technical SEO-concepts!
vi_VN: Tham gia khóa học Kĩ thuật SEO trực tuyến và học những khái niệm cơ bản về kĩ thuật SEO!

en: Variable
vi_VN: Biến

en: Available variables
vi_VN: Các biến có sẵn

note: Translators: %1$s opens a link to a Yoast article about stop words, %2$s closes the link
en: The focus keyword contains a stop word. This may or may not be wise depending on the circumstances. %1$sLearn more about the stop words%2$s. | The focus keyword contains %3$d stop words. This may or may not be wise depending on the circumstances. %1$sLearn more about the stop words%2$s.
vi_VN[0]: Từ khóa chính chứa %3$d stop words - những từ bị máy tìm kiếm bỏ qua. Điều này có thể (hoặc không) khôn ngoan tùy vào hoàn cảnh. %1$sTìm hiểu thêm về stop words%2$s

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count, 	   %3$s expands to the maximum keyword density percentage.
en: The keyword density is %1$s, which is way over the advised %3$s maximum; the focus keyword was found %2$d times.
vi_VN: Mật độ của từ khóa là %1$s, nó đã vượt qua mức khuyến nghị tối đa %3$s; Từ khóa chính xuất hiện %2$d lần.

en: The focus keyword '%1$s' does not appear in the SEO title.
vi_VN: Từ khóa chính '%1$s' không xuất hiện trong tiều đề SEO

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count.
en: The keyword density is %1$s, which is too low; the focus keyword was found %2$d times.
vi_VN: Mật độ của từ khóa là %1$s, nó hơi ít; Từ khóa chính xuất hiện %2$d lần.

en: The meta description is over %1$d characters. Reducing the length will ensure the entire description will be visible.
vi_VN: Thẻ mô tả dài quá %1$d ký tự. Giảm số lượng kí tự sẽ đảm bảo toàn bộ nội dung mô tả sẽ được hiển thị.

note: Translators: %1$d expands to number of sentences, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the recommended maximum sentence length, %4$s expands to the anchor end tag.
en: The meta description contains %1$d sentence %2$sover %3$s words%4$s. Try to shorten this sentence. | The meta description contains %1$d sentences %2$sover %3$s words%4$s. Try to shorten these sentences.
vi_VN[0]: Thẻ mô tả bao gồm %1$d đoạn %2$squá %3$s từ%4$s. Thử rút gọn hơn.

en: Step %1$d: %2$s
vi_VN: Bước %1$d: %2$s

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the recommended maximum sentence length, 	   %3$s expands to the anchor end tag.
en: The meta description contains no sentences %1$sover %2$s words%3$s.
vi_VN: Thẻ mô tả không chứa đoạn nào %1$squá%2$s kí tự%3$s.

note: Translators: %1$s expands to the name of the assessment.
en: An error occurred in the '%1$s' assessment
vi_VN: Một lỗi đã xảy ra ở bước kiểm tra '%1$s'

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text. Translators: %1$d expands to the number of words in the text
en: The text contains %1$d word. | The text contains %1$d words.
vi_VN[0]: Đoạn này bao gồm %1$d từ.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words. 	   Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words
en: This is far below the recommended minimum of %2$d word. Add more content that is relevant for the topic. | This is far below the recommended minimum of %2$d words. Add more content that is relevant for the topic.
vi_VN[0]: Bài viết hiện tại vẫn ít hơn số lượng tối thiểu %2$d từ. Hãy thêm nội dung liên quan đến chủ đề.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences in passive voice, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag, %4$s expands to the recommended value.
en: %1$s of the sentences contain %2$spassive voice%3$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %4$s.
vi_VN: %1$s câu có chứa %2$sthể bị động%3$s, ít hơn hay bằng so với con số khuyến nghị là %4$s.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words. 	   Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words
en: This is below the recommended minimum of %2$d word. Add more content that is relevant for the topic. | This is below the recommended minimum of %2$d words. Add more content that is relevant for the topic.
vi_VN[0]: Dưới số lượng từ tối thiểu %2$d. Thêm nhiều nội dung liên quan tới chủ đề hơn.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences containing transition words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag.
en: %1$s of the sentences contain a %2$stransition word%3$s or phrase, which is great.
vi_VN: %1$s trong số các câu có chứa một %2$stừ chuyển đoạn%3$s hoặc một cụm từ, điều này rất tốt.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences containing transition words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag, %4$s expands to the recommended value.
en: %1$s of the sentences contain a %2$stransition word%3$s or phrase, which is less than the recommended minimum of %4$s.
vi_VN: %1$s trong số các câu có chứa một %2$stừ chuyển đoạn%3$s hoặc một cụm từ, thấp hơn mức tối thiểu khuyến nghị là %4$s.

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, 	   %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
vi_VN: %1$s của các từ có chứa %2$svượt quá%3$s số từ%4$s, thấp hơn hoặc bằng mức tối đa khuyến nghị là %5$s.

note: Translators: %1$d expands to the number of paragraphs, %2$d expands to the recommended value
en: %1$d of the paragraphs contains more than the recommended maximum of %2$d words. Are you sure all information is about the same topic, and therefore belongs in one single paragraph? | %1$d of the paragraphs contain more than the recommended maximum of %2$d words. Are you sure all information within each of these paragraphs is about the same topic, and therefore belongs in a single paragraph?
vi_VN[0]: %1$d của các đoạn văn bản có chưa nhiều hơn số tối đa %2$d từ. Bạn có chắc chắn tất cả các thông tin trong mỗi đoạn văn bản là cùng về một chủ đề, và vì thế nằm tất cả trong một đoạn văn bản?

en: The amount of words following each of the subheadings doesn't exceed the recommended maximum of %1$d words, which is great.
vi_VN: Số lượng từ theo sau bởi mỗi tiêu đề phụ không vượt quá số lượng tối đa khuyến nghị là %1$d từ, thật tuyệt vời.

note: Translators: %1$d expands to percentage of sentences, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the recommended maximum sentence length, %4$s expands to the anchor end tag, 	   %5$s expands to the recommended maximum percentage.
en: %1$s of the sentences contain %2$smore than %3$s words%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s. Try to shorten the sentences.
vi_VN: %1$s trong số các câu có chứa %2$snhiều hơn %3$s từ%4$s, nhiều hơn số khuyến nghị tối đa là %5$s. Hãy thu gọn các câu lại.

note: Translators: %1$d expands to the number of subheadings, %2$d expands to the recommended value
en: %1$d subheading is followed by more than the recommended maximum of %2$d words. Try to insert another subheading. | %1$d of the subheadings are followed by more than the recommended maximum of %2$d words. Try to insert additional subheadings.
vi_VN[0]: Có %1$d tiêu đề phụ được theo sau bởi số lượng từ tối đa khuyến nghị %2$d từ. Vui lòng thử chèn thêm các tiêu đề phụ khác.

note: Translators: %1$d expands to percentage of sentences, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the recommended maximum sentence length, %4$s expands to the anchor end tag, 	   %5$s expands to the recommended maximum percentage.
en: %1$s of the sentences contain %2$smore than %3$s words%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
vi_VN: %1$s trong số các câu chứa %2$snhiều hơn %3$s từ%4$s, ít hơn hoặc bằng số khuyến nghị tối đa là %5$s.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words. 	   Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words
en: This is slightly below the recommended minimum of %2$d word. Add a bit more copy. | This is slightly below the recommended minimum of %2$d words. Add a bit more copy.
vi_VN[0]: Phần này thấp hơn một chút số từ khuyến nghị tối thiểu là %2$d từ. Hãy thêm nội dung.

note: Translators: %1$d expands to the number of instances where 3 or more consecutive sentences start with the same word. 	   %2$d expands to the number of consecutive sentences starting with the same word.
en: The text contains %2$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up! | The text contains %1$d instances where %2$d or more consecutive sentences start with the same word. Try to mix things up!
vi_VN[0]: Văn bản chứa %1$d đoạn có %2$d hay nhiều hơn câu liên tiếp bắt đầu với cùng một từ. Hãy thử lại!

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences in passive voice, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag, %4$s expands to the recommended value.
en: %1$s of the sentences contain %2$spassive voice%3$s, which is more than the recommended maximum of %4$s. Try to use their active counterparts.
vi_VN: Có %1$s trong số các câu có chứa %2$scâu bị động%3$s, nhiều hơn mức khuyến nghị tối đa là %4$s. Vui lòng thử câu chủ động thay thế.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words.
en: This is more than or equal to the recommended minimum of %2$d word. | This is more than or equal to the recommended minimum of %2$d words.
vi_VN[0]: Điều này nhiều hơn hoặc bằng mức tối thiều khuyến nghị là %2$d từ.

note: Translators: %1$s opens a link to a wikipedia article about stop words, %2$s closes the link
en: The slug for this page contains a %1$sstop word%2$s, consider removing it. | The slug for this page contains %1$sstop words%2$s, consider removing them.
vi_VN[0]: Slug của trang này chứa %1$sstop words%2$s, hãy xem xét loại bỏ.

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, 	   %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.
vi_VN: %1$s trong số các từ chứa %2$strên %3$s âm tiết%4$s, nhiều hơn mức khuyến nghị tối đa là %5$s.

en: No new notifications.
vi_VN: Không có thông báo mới.

en: Save
vi_VN: Lưu

note: translators: %1$s expands anchor to knowledge base article, %2$s expands to </a>
en: Please refer to %1$sour article about how to connect your website to Google Search Console%2$s if you need assistance.
vi_VN: Vui lòng tham khảo bài viết %1$s về cách kết nối website của bạn với Google Search Console %2$s nếu bạn chưa rõ về nó.

en: Save all
vi_VN: Lưu tất cả

note: translators: %d resolves to the number of alerts being added.
en: You have %d new issue concerning your SEO! | You have %d new issues concerning your SEO!
vi_VN[0]: Bạn có %d lỗi SEO mới!

note: translators: 1: Author name; 2: Site name.
en: %1$s, Author at %2$s
vi_VN: %1$s, Tác giả tại %2$s

en: Mobile preview
vi_VN: Xem thử trên điện thoại

en: Desktop preview
vi_VN: Xem thử trên máy tính

en: Select redirect
vi_VN: Lựa chọn chuyển hướng

en: Take the online Site Structure Training course and learn how to structure your website!
vi_VN: Đăng ký học khóa đào tạo online về Cấu trúc Trang Web để học cách cấu trúc cho website của bạn!

en: you are <strong>not</strong> receiving updates.
vi_VN: bạn <strong>không</strong> nhận cập nhật.

en: INACTIVE
vi_VN: KHÔNG KÍCH HOẠT

en: ACTIVE
vi_VN: ĐANG HOẠT ĐỘNG

en: you are receiving updates.
vi_VN: bạn đang nhận cập nhật.

en: <b>Warning!</b> Your %s license is inactive which means you're missing out on updates and support! <a href="%s">Activate your license</a> or <a href="%s" target="_blank">get a license here</a>.
vi_VN: <b>Cảnh báo!</b> Giấy phép %s của bạn chưa kích hoạt điều này có nghĩa là bạn không được cập nhật và hỗ trợ! <a href="%s">Activate your license</a> or <a href="%s" target="_blank">mua một giấy phép tại đây</a>.

en: <b>Warning!</b> You didn't set your %s license key yet, which means you're missing out on updates and support! <a href="%s">Enter your license key</a> or <a href="%s" target="_blank">get a license here</a>.
vi_VN: <b>Cảnh báo!</b> Bạn chưa điền key giấy phép của %s, điều này có nghĩa là bạn không được cập nhật và hỗ trợ!  <a href="%s">Điền key giấy phép của bạn</a> hoặc <a href="%s" target="_blank">mua một giấy phép tại đây</a>.

en: The focus keyword appears in the URL for this page.
vi_VN: Từ khóa chính xuất hiện trong URL của trang.

en: Meta description preview:
vi_VN: Xem trước mô tả

en: SEO title preview:
vi_VN: Xem trước tiêu đề SEO:

en: Good SEO score
vi_VN: Điểm chất lượng SEO tốt

en: Feedback
vi_VN: Phản hồi

en: Slug
vi_VN: Đường dẫn

en: None of the paragraphs are too long, which is great.
vi_VN: Không có đoạn văn nào quá dài, rất tuyệt vời.

en: The images on this page contain alt attributes with the focus keyword.
vi_VN: Hình ảnh trên trang này chứa thuộc tính alt có chứa từ khóa chính.

en: The images on this page contain alt attributes.
vi_VN: Hình ảnh trên trang này có chứa thuộc tính alt.

en: You have far too little content, please add some content to enable a good analysis.
vi_VN: Bạn có quá ít nội dung, vui lòng thêm một số nội dung để có thể phân tích tốt.

en: Content optimization: Good SEO score
vi_VN: Tối ưu hóa nội dung: điểm SEO tốt

en: Content optimization: OK SEO score
vi_VN: Tối ưu hóa nội dung: điểm SEO khá

en: OK SEO score
vi_VN: Điểm SEO khá

en: Content optimization: Bad SEO score
vi_VN: Tối ưu hóa nội dung: điểm SEO tệ

en: Bad SEO score
vi_VN: Điểm SEO tệ

en: Content optimization: Has feedback
vi_VN: Tối ưu hóa nội dung: có phản hồi

en: Slug preview:
vi_VN: Xem trước đường dẫn

en: Please provide an SEO title by editing the snippet below.
vi_VN: Vui lòng nhập tiêu đề SEO bằng cách chỉnh sửa đoạn mã dưới đây.

en: Remove marks in the text
vi_VN: Bỏ đánh dấu trong văn bản

en: Close snippet editor
vi_VN: Đóng công cụ chỉnh sửa Đoạn trích dẫn

en: Mark this result in the text
vi_VN: Đánh dấu kết quả này trong văn bản

en: Marks are disabled in current view
vi_VN: Các đánh dấu đã bị ngưng kích hoạt trong giao diện hiện tại

note: Translators: %1$s expands to a link to https://yoa.st/headings, %2$s expands to the link closing tag.
en: The text does not contain any %1$ssubheadings%2$s. Add at least one subheading.
vi_VN: Văn bản không có %1$stiêu đề phụ%2$s nào. Hãy thêm ít nhất một tiêu đề phụ.

en: The images on this page do not have alt attributes containing the focus keyword.
vi_VN: Những bức ảnh trong trang này không có thẻ thuộc tính alt chứa từ khóa chính.

en: The meta description contains the focus keyword.
vi_VN: Thẻ mô tả bao gồm từ khoá quan trọng.

en: Please provide a meta description by editing the snippet below.
vi_VN: Vui lòng cung cấp thẻ mô tả bằng cách sửa đoạn snippet dưới đây.

en: The keyphrase is over 10 words, a keyphrase should be shorter.
vi_VN: Cụm từ khóa dài hơn 10 từ, một cụm tự khóa nên ngắn hơn.

en: MailChimp signup failed:
vi_VN: Đăng ký MailChimp thất bại:

en: Sign Up!
vi_VN: Đăng ký!

en: Reauthenticate with Google
vi_VN: Xác thực lại với Google

en: To allow %s to fetch your Google Search Console information, please enter your Google Authorization Code. Clicking the button below will open a new window.
vi_VN: Để cho phép %s lấy dữ liệu từ Google Search Console của bạn, vui lòng nhập mã xác thực Google. Nhấp chuột vào nút bên dưới để mở một cửa sổ mới.

en: Choose an image
vi_VN: Chọn một ảnh

en: Remove the image
vi_VN: Xóa ảnh

en: Select profile
vi_VN: Chọn Hồ sơ

en: Choose image
vi_VN: Chọn ảnh

en: The SEO title has a nice length.
vi_VN: Tiêu đề SEO có chiều dài hợp lý.

en: The SEO title is wider than the viewable limit.
vi_VN: Tiêu đề SEO dài hơn giới hạn có thể nhìn thấy.

en: Choose a profile
vi_VN: Chọn hồ sơ

en: Edit snippet
vi_VN: Sửa snippet

en: Next step
vi_VN: Tiếp theo

en: Previous step
vi_VN: Quay lại

en: Close the Wizard
vi_VN: Đóng

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'. translators: %s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to Yoast SEO Premium.
en: Get %s now!
vi_VN: Đăng ký %s ngay!

en: The SEO title is too short. Use the space to add keyword variations or create compelling call-to-action copy.
vi_VN: Tiêu đề SEO quá ngắn. Hãy tận dụng để thêm các biến thể từ khóa hoặc chứa cụm từ kêu gọi hành động.

en: company logo image preview
vi_VN: Xem trước ảnh logo công ty

en: You can click on each element in the preview to jump to the Snippet Editor.
vi_VN: Bạn có thể bấm vào mỗi thành phần trong chế độ xem trước để mở công cụ chỉnh sửa Đoạn trích dẫn

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium.
en: You're not getting the benefits of %1$s yet. If you had %1$s, you could use its awesome features:
vi_VN: Bạn chưa sử dụng hết lợi ích của %1$s. Nếu bạn sở hữu %1$s, bạn có thể dùng những tính năng tuyệt vời sau của nó:

en: A problem occurred when saving the current step, {{link}}please file a bug report{{/link}} describing what step you are on and which changes you want to make (if any).
vi_VN: Có lỗi xảy ra khi lưu bước hiện tại, {{link}}vui lòng gửi báo cáo lỗi{{/link}} mô tả bước mà bạn đang thực hiện và những thay đổi nào bạn mong muốn(nếu có)

en: Export settings
vi_VN: Các cài đặt xuất ra

en: There is an error with the request.
vi_VN: Có lỗi trong yêu cầu.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s video tutorial
vi_VN: Video hướng dẫn %1$s

note: translators: %1$s is the notification dismissal link start tag, %2$s is the link closing tag.
en: %1$sPlease don't show me this notification anymore%2$s
vi_VN: %1$sKhông hiển thị những thông báo này nữa%2$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the plugin page on WordPress.org, %3$s is the link closing tag.
en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5 stars rating on WordPress.org%3$s!
vi_VN: Chúng tôi nhận thấy bạn đã sử dụng %1$s được một thời gian; chúng tôi mong bạn yêu thích nó! Chúng tôi sẽ vô cùng cảm động nếu bạn có thể %2$scho chúng tôi một đánh giá 5 sao trên WordPress.org%3$s!

note: translators: %1$s is a link start tag to the bugreport guidelines on the Yoast knowledge base, %2$s is the link closing tag.
en: If you are experiencing issues, %1$splease file a bug report%2$s and we'll do our best to help you out.
vi_VN: Nếu bạn gặp phải sự cố, %1$svui lòng gửi báo cáo lỗi%2$s và chúng tôi sẽ cố hết sức để giúp bạn.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO for WordPress Training, %2$s to Yoast SEO for WordPress.
en: Take the %1$s course and become a certified %2$s expert!
vi_VN: Tham gia khóa học %1$s và trở thành chuyên gia %2$s được chứng nhận!

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: %s &rsaquo; Configuration Wizard
vi_VN: %s &rsaquo; Trình Hướng dẫn Cấu hình

note: translators: %1$s expands to Yoast WooCommerce SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and optimize your shop today to improve your product promotion!
vi_VN: Mua plugin %1$s ngay bây giờ và tối ưu hóa cửa hàng của bạn ngay hôm nay để cải tiến quảng cáo sản phẩm của bạn!

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast Services page, %2$s to Yoast, %3$s is the link closing tag.
en: Do you want to know how to improve your rankings? %1$sLet team %2$s help you!%3$s
vi_VN: Bạn có muốn biết làm thế nào để cải thiện thứ hạng của bạn? %1$sCho phép nhóm%2$s giúp bạn!%3$s

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast plugin page, %2$s is the link closing tag.
en: Take your SEO to the next level and outrank your competition with our %1$sSEO plugins%2$s.
vi_VN: Nâng tầm SEO của bạn đến cấp độ cao hơn và vượt hạng đối thủ với %1$s Các phần mở rộng SEO%2$s của chúng tôi.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium.
en: Let our experts set up your %1$s plugin!
vi_VN: Hãy để chuyên gia của chúng tôi thiết lập gói mở rộng %1$s của bạn!

en: Services
vi_VN: Dịch vụ

en: Remove keyword
vi_VN: Loại bỏ từ khóa

note: translators: %1$s expands to the image recommended width, %2$s to its height.
en: %1$s by %2$s
vi_VN: %1$s bởi %2$s

en: Author archives settings
vi_VN: Thiết lập lưu trữ theo tác giả

en: Date archives settings
vi_VN: Thiết lập lưu trữ theo thời gian

en: Enter a focus keyword
vi_VN: Nhập một từ khóa chính

en: Choose your settings.zip file
vi_VN: Chọn file settings.zip của bạn

en: (no title)
vi_VN: (không tiêu đề)

note: translators: %1$s expands anchor to premium plugin page, %2$s expands to </a>
en: By the way, did you know we also have a %1$sPremium plugin%2$s? It offers advanced features, like a redirect manager and support for multiple keywords. It also comes with 24/7 personal support.
vi_VN: Ngoài ra, bạn có biết chúng tôi cũng có %1$sPhần mở rộng trả phí%2$s? Nó cung cấp những tính năng nâng cao, ví dụ như công cụ quản lý điều hướng và hỗ trợ nhiều từ khóa một lúc. Nó cũng bao gồm dịch vụ hỗ trợ cá nhân 24/7,

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The %1$s admin bar menu contains useful links to third-party tools for analyzing pages and makes it easy to see if you have new notifications.
vi_VN: Menu bar %1$s bao gồm các liên kết hữu ích từ các công cụ bên khác giúp phân tích trang và làm nó dễ nhìn hơn nếu bạn có thông báo mới.

en: Admin bar menu
vi_VN: Danh mục thanh quản trị

note: translators: %1$s expands to Ryte.
en: %1$s will check weekly if your site is still indexable by search engines and Yoast SEO will notify you when this is not the case.
vi_VN: %1$s sẽ kiểm tra hàng tuần xem trang web của bạn có được đánh chỉ mục bởi các máy tìm kiếm hay không và Yoast SEO sẽ thông báo cho bạn nếu không được.

en: %s installation wizard
vi_VN: Trình hướng dẫn cài đặt %s

en: Optimize a single post for up to 5 keywords.
vi_VN: Tối ưu hóa cho một bài viết tối đa 5 từ khóa.

en: Features
vi_VN: Tính năng

en: SEO title
vi_VN: Tiêu đề SEO

en: More info
vi_VN: Thêm thông tin

en: Gain access to our 24/7 support team.
vi_VN: Được quyền truy cập vào nhóm hỗ trợ của chúng tôi 24/7

en: Social Previews
vi_VN: Các xem trước hiển thị trên Mạng xã hội

en: Check what your Facebook or Twitter post will look like.
vi_VN: Kiểm tra bài viết Facebook hay Twitter của bạn nhìn như thế nào.

en: Create and manage redirects within your WordPress install.
vi_VN: Tạo và quản lý những chuyển hướng trong cài đặt WordPress của bạn.

en: Get Yoast SEO Premium now »
vi_VN: Dùng Yoast SEO bản trả phí ngay bây giờ »

note: Translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Yoast SEO Premium, %3$s opens the link, %4$s closes the link.
en: While we strive to make setting up %1$s as easy as possible, we understand it can be daunting. If you’d rather have us set up %1$s for you (and get a copy of %2$s in the process), order our %3$s%1$s configuration service%4$s here!
vi_VN: Mặc dù chúng tôi cố gắng công việc thiết lập %1$s càng đơn giản càng tốt, chúng tôi hiểu việc đó có thể khó khăn đối với bạn. Nếu bạn muốn chúng tôi cài đặt %1$s cho bạn (và nhận một bản copy của %2$s trong quá trình), hãy yêu cầu %3$s%1$s dịch vụ cấu hình%4$s của chúng tôi tại đây!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Welcome to the %1$s configuration wizard. In a few simple steps we'll help you configure your SEO settings to match your website's needs!
vi_VN: Chào mừng đến với Trình Hướng dẫn Cấu hình %1$s. Trong vài bước đơn giản chúng tôi sẽ giúp bạn cấu hình các cài đặt SEO phù hợp với các nhu cầu website của bạn!

en: Success!
vi_VN: Thành công!

en: Welcome!
vi_VN: Xin chào!

en: En dash
vi_VN: Dấu gạch ngang ngắn

en: Em dash
vi_VN: Dấu gạch ngang dài

en: Asterisk
vi_VN: Dấu hoa thị

en: Low asterisk
vi_VN: Dấu hoa thị thấp

en: Small tilde
vi_VN: Dấu ngã nhỏ

en: Vertical bar
vi_VN: Dấu gạch đứng

en: Dash
vi_VN: Dấu gạch ngang

en: Title settings
vi_VN: Cài đặt tiêu đề

en: Multiple authors
vi_VN: Nhiều tác giả

en: Google shows your website's name in the search results, if you want to change it, you can do that here.
vi_VN: Google hiển thị tên trang web của bạn trên kết quả tìm kiếm, nếu bạn muốn thay đổi nó, bạn có thể thay đổi tại đây.

en: Greater than sign
vi_VN: Dấu lớn hơn

en: No
vi_VN: Không

en: Yes
vi_VN: Có

en: The name of the person
vi_VN: Tên cá nhân

en: The name of the company
vi_VN: Tên công ty

en: Provide an image of the company logo
vi_VN: Vui lòng cung cấp ảnh logo công ty

en: Does, or will, your site have multiple authors?
vi_VN: Bạn có, hoặc dự kiến có nhiều tác giả?

en: Social profiles
vi_VN: Hồ sơ mạng xã hội

en: Site type
vi_VN: Loại website

en: Environment
vi_VN: Môi trường

en: Bullet
vi_VN: Dấu đầu dòng

en: WordPress automatically generates an URL for each media item in the library. Enabling this will allow for google to index the generated URL.
vi_VN: WordPress tự động tạo một URL cho mỗi tập tin trong thư viện đa phương tiện. Kích hoạt tính năng này sẽ giúp google đánh chỉ mục những URL đã được tạo.

note: translators: %1$s resolves to the option name passed to the lookup registration
en: Yoast option %1$s not found.
vi_VN: Tùy chọn Yoast %1$s không tồn tại.

en: Right angle quotation mark
vi_VN: Dấu >>

en: Left angle quotation mark
vi_VN: Dấu <<

en: Middle dot
vi_VN: Chấm giữa

en: Less than sign
vi_VN: Dấu nhỏ hơn

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
vi_VN: Chọn ký tự để làm dấu ngăn cách tiêu đề. Ký tự này sẽ hiển thị, lấy ví dụ, giữa tiêu đề bài viết và tên của trang web. Ký tự sẽ hiển thị với kích cỡ sẽ xuất hiện trong các kết quả tìm kiếm.

en: Multiple focus keywords
vi_VN: Nhiều từ khóa chính

en: Filter posts list
vi_VN: Lọc danh sách bài viết

en: Improve sharing on Pinterest
vi_VN: Tối ưu chia sẻ trên Pinterest

en: Posts list
vi_VN: Danh sách bài viết

en: Premium support
vi_VN: Hỗ trợ đặc biệt

en: Installed
vi_VN: Đã cài đặt

en: optimize a single post for up to 5 keywords.
vi_VN: Tối ưu một bài viết với 5 từ khóa.

en: Google Structured Data Test
vi_VN: Công cụ kiểm tra dữ liệu có cấu trúc của Google

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO extensions
en: %1$s to optimize your site even further
vi_VN: %1$s để tối ưu hóa trang web của bạn hơn nữa

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s extensions
vi_VN: %1$s extension

note: translators: $1$s expands to Yoast SEO Premium
en: Buy %1$s
vi_VN: Đăng ký %1$s

en: Posts list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách các bài viết

en: Note that links to archives might be still output by your theme and you would need to remove them separately.
vi_VN: Hãy lưu ý rằng những đường dẫn đến các bài lưu trữ có thể vẫn hiển thị bởi giao diện của bạn và bạn cần phải xóa chúng riêng.

en: Comes with our 30-day no questions asked money back guarantee
vi_VN: Bao gồm chính sách hoàn tiền không cần hỏi lý do trong vòng 30 ngày của chúng tôi.

note: translators: Text between %1$s and %2$s will only be shown to screen readers. %3$s expands to the product name.
en: More information %1$sabout %3$s%2$s
vi_VN: Thêm thông tin %1$svề %3$s%2$s

en: gain access to our 24/7 support team.
vi_VN: được sử dụng dịch vụ hỗ trợ 24/7 của chúng tôi.

en: check what your Facebook or Twitter post will look like.
vi_VN: kiểm tra bài viết Facebook hay Twitter của bạn trông như thế nào.

en: Social previews
vi_VN: Xem trước các hiển thị trên mạng xã hội

en: create and manage redirects from within your WordPress install.
vi_VN: Tạo và quản lý các điều hướng bên trong WordPress của bạn.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium
en: %1$s, take your optimization to the next level!
vi_VN: %1$s, nâng tầm cho việc tối ưu của bạn!

en: Make videos responsive through enabling fitvids.js
vi_VN: Giúp videos phù hợp kích thước màn hình thiết bị bằng việc kích hoạt fitvids.js

en: Show your videos in Google Videos
vi_VN: Hiển thị video của bạn trong Google Videos

en: Easily insert Google Maps, a store locator, opening hours and more
vi_VN: Dễ dàng thêm Google Maps, vị trí cửa hàng, giờ mở của và nhiều hơn

en: Get found by potential clients
vi_VN: Được tìm thấy bởi các khách hàng tiềm năng

en: Immediately pings Google on the publication of a new post
vi_VN: Ngay lập tức ping tới Google khi xuất bản bài viết mới

en: Creates XML News Sitemaps
vi_VN: Tạo các sơ đồ XML cho Trang Tin tức

en: Optimize your site for Google News
vi_VN: Tối ưu trang của bạn cho Google News

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to WooCommerce
en: A seamless integration between %1$s and %2$s
vi_VN: Một tích hợp trơn tru giữa %1$s và %2$s

en: Improve the usability of your contact page
vi_VN: Cải tiến tính khả dụng của trang liên hệ

note: translators: %1$s expands to Yoast, %2$s expands to WooCommerce
en: Use %1$s breadcrumbs instead of %2$s ones
vi_VN: Dùng breadcrumbs %1$s thay vì %2$s

en: Enhance the experience of sharing posts with videos
vi_VN: Nâng cao trải nghiệm chia sẻ bài viết với video

en: Redirect manager
vi_VN: Quản lý chuyển hướng

en: Go Premium
vi_VN: Nâng cấp trả phí

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
vi_VN: Chỉnh sửa "%s"

en: Premium
vi_VN: Bảng trả phí

en: Crawl issues list
vi_VN: Danh sách các vấn đề thu thập thông tin website của máy tìm kiếm

en: Crawl issues list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách các vấn đề thu thập thông tin website của máy tìm kiếm

en: Notifications
vi_VN: Thông báo

en: Google+ settings
vi_VN: Thiết lập Google+

en: Twitter settings
vi_VN: Cài đặt Twitter

en: Pinterest settings
vi_VN: Cài đặt Pinterest

en: Disable SEO analysis
vi_VN: Tắt thống kê SEO

en: Your social profiles
vi_VN: Hồ sơ mạng xã hội của bạn

en: Removes the keyword tab from the metabox and disables all SEO-related suggestions.
vi_VN: Gõ bỏ thẻ từ khóa khỏi metabox và hủy kích hoạt tất cả các đề xuất liên quan đến SEO.

en: Facebook settings
vi_VN: Cài đặt Facebook

note: translators: %s: number of notifications
en: %s notification | %s notifications
vi_VN[0]: %s thông báo

en: Search results
vi_VN: Các kết quả tìm kiếm

en: Content optimization
vi_VN: Tối ưu nội dung

note: Translators: %1$s: expands to Yoast SEO, %2$s expands to Google Search Console.
en: To allow %1$s to fetch your %2$s information, please enter your Google Authorization Code. Clicking the button below will open a new window.
vi_VN: Để cho phép %1$s lấy dữ liệu %2$s của bạn, vui lòng nhập mã xác thực Google của bạn. Nhấp chuột vào nút bên dưới sẽ mở một cửa sổ mới.

en: Yoast SEO video tutorial
vi_VN: Video hướng dẫn Yoast SEO

en: Make primary
vi_VN: Đặt mặc định

en: Breadcrumbs settings
vi_VN: Thiết lập đường dẫn

en: RSS feed settings
vi_VN: Thiết lập RSS Feed

en: Title separator symbol
vi_VN: Biểu tượng ngăn cách tiêu đề

en: Knowledge base article
vi_VN: Bài viết hướng dẫn

en: Open the knowledge base article in a new window or read it in the iframe below
vi_VN: Mở bài viết hướng dẫn trong một cửa sổ mới hoặc đọc trong khung trình duyệt dưới đây

en: Enter your Google Authorization Code and press the Authenticate button.
vi_VN: Nhập mã xác thực Google của bạn và bấm nút Authenticate.

note: translators: %1$s resolves to https://github.com/Yoast/wordpress-seo
en: You are trying to load non-minified files. These are only available in our development package. Check out %1$s to see all the source files.
vi_VN: Bạn đang cố gắng tải những tập tin chưa được rút gọn. Chúng có sẵn trong gói phát triển của chúng tôi. Kiểm tra %1$s để xem tất cả các tập tin nguồn.

en: Readability
vi_VN: Tính dễ đọc

en: Disable readability analysis
vi_VN: Tắt phân tích khả năng dễ đọc

en: Needs improvement
vi_VN: Cần cải thiện

en: Readability analysis
vi_VN: Phân tích khả năng dễ đọc

en: Removes the readability tab from the metabox and disables all readability-related suggestions.
vi_VN: Xóa tab tính dễ đọc khỏi metabox và tắt kích hoạt các đề xuất liên quan đến readability.

en: You have a new issue concerning your SEO!
vi_VN: Bạn có thông báo mới có liên quan tới SEO!

en: Video tutorial
vi_VN: Video hướng dẫn

note: translators: %s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Email support is a %s feature
vi_VN: Hỗ trợ qua email là một tính năng %s

en: Open
vi_VN: Mở

en: Loading...
vi_VN: Đang tải...

en: Something went wrong. Please try again later.
vi_VN: Có điều gì đó không đúng vừa xảy ra. Vui lòng thử lại sau.

en: Knowledge base
vi_VN: Kiến thức cơ bản

en: No results found.
vi_VN: Không tìm thấy kết quả nào.

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
vi_VN: Chúc mừng! Không có vấn đề gì nghiêm trọng với quá trình SEO.

en: Problems
vi_VN: Các vấn đề

en: Meta description not set.
vi_VN: Chưa có thẻ mô tả.

en: Dismiss this item.
vi_VN: Loại bỏ mục này.

en: We have detected the following issues that affect the SEO of your site.
vi_VN: Chúng tôi đã phát hiện những vấn đề có thể ảnh hưởng đến SEO trang web của bạn

en: Analysis
vi_VN: Phân tích

en: Not available
vi_VN: Không có sẵn

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Pick the main keyword or keyphrase that this post/page is about. %1$sLearn more about the Focus Keyword%2$s.
vi_VN: Chọn từ khóa chính hoặc cụm từ khóa đại diện cho bài viết/trang này. %1$sXem thêm về Từ khóa chủ đạo%2$s.

en: Filter by SEO Score
vi_VN: Lọc bằng điểm SEO

note: translators: %1$s resolves to the starting tag of the link to the permalink settings page, %2$s resolves to the closing tag of the link
en: You can fix this on the %1$sPermalink settings page%2$s.
vi_VN: Bạn có thể sửa lỗi này trong %1$sTrang cài đặt đường dẫn tĩnh%2$s.

en: Enter your focus keyword
vi_VN: Nhập từ khoá của bạn

en: Keyword:
vi_VN: Từ khoá:

en: Dashboard
vi_VN: Tổng quan

en: Restore this item.
vi_VN: Khôi phục thành phần này.

en: Take the online Basic SEO Training course and learn the fundamentals of SEO!
vi_VN: Đăng ký học Khóa Đào tạo SEO Cơ bản online và học những kiến thức cơ bản về SEO!

en: Take the online SEO Copywriting Training course and learn how to write awesome copy that ranks!
vi_VN: Đăng ký học Khóa Đào tạo Viết bài SEO online và học cách viết nội dung tuyệt vời có thể xếp hạng cao!

en: Paging comments is enabled, this is not needed in 999 out of 1000 cases, we recommend to disable it.
vi_VN: Tính năng phân trang các bình luận đang được kích hoạt, tính năng này không cần thiết trong 999 của 1000 trường hợp, chúng tôi đề xuất ngưng kích hoạt nó.

note: translators: %1$s expands to Yoast News SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and start optimizing to get your site featured in Google News!
vi_VN: Mua gói mở rộng %1$s bây giờ và bắt đầu tối ưu website cuả bạn thật nổi bật trong Google News!

en: Improvements
vi_VN: Các cải tiến

note: translators: %1$s expands to Yoast Local SEO.
en: Buy the %1$s plugin now to improve your site&#8217;s Local SEO and ranking in Google Maps!
vi_VN: Mua gói mở rộng %1$s bây giờ để cải thiện SEO địa phương và thứ hạng trong Google Maps cho website của bạn!

note: translators: %1$s expands to Yoast Video SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and optimize your videos for video search results and social media!
vi_VN: Mua gói mở rộng %1$s bây giờ và tối ưu video của bạn trong kết quả tìm kiếm video và truyền thông mạng xã hội!

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This is the content analysis, a collection of content checks that analyze the content of your page. %1$sLearn more about the Content Analysis Tool%2$s.
vi_VN: Đây là phân tích nội dung, một tập hợp những kiểm tra để phân tích nội dung của bạn. %1$s Tìm hiểu thêm về Công cụ phân tích nội dung%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This is a rendering of what this post might look like in Google's search results. %1$sLearn more about the Snippet Preview%2$s.
vi_VN: Đây là cách hiển thị của bài viết này trong kết quả tìm kiếm của Google. %1$sTìm hiểu thêm về Văn bản Trích dẫn Được xem trước%2$s.

en: Pinterest confirmation
vi_VN: Xác nhận Pinterest

en: Replaced with the primary category of the post/page
vi_VN: Đã được thay thế bằng chuyên mục chính của bài viết/trang

en: Webmaster Tools verification
vi_VN: Xác nhận công cụ Webmaster

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
vi_VN: Nếu bạn đã xác nhận website của bạn với Pinterest, bạn có thể bỏ qua bước dưới đây.

en: Format-based archives
vi_VN: Các lưu trữ phân theo định dạng

en: Need some help?
vi_VN: Cần giúp đỡ không?

en: Show information about the content analysis
vi_VN: Hiện thông tin về phân tích nội dung

note: translators: %s expands to the product name
en: Buy %s
vi_VN: Mua %s

en: Show information about errors in category 'Soft 404'
vi_VN: Hiện thông tin về lỗi ở mục 'Soft 404'

en: Show information about errors in category 'Server'
vi_VN: Hiện thông tin về lỗi ở mục 'Máy chủ'

en: Show information about errors in category 'Access Denied'
vi_VN: Hiện thông tin về lỗi ở mục 'Bị từ chối'

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: New %1$s Title
vi_VN: Tiêu đề %1$s mới

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Existing %1$s Title
vi_VN: Tiêu đề %1$s hiện tại

en: Show information about the snippet editor
vi_VN: Hiển thị thông tin về công cụ chỉnh sửa văn bản trích dẫn

en: Show information about errors in category 'Blocked'
vi_VN: Hiện thông tin về các lỗi ở mục 'Bị khóa'

en: Show information about errors in category 'Other'
vi_VN: Hiện thông tin về các lỗi ở mục 'Khác'

en: Show information about errors in category 'Not Found'
vi_VN: Hiện thông tin về các lỗi ở mục 'Không tìm thấy'

en: Show information about the focus keyword
vi_VN: Hiện thông tin về từ khóa chính

en: Expected an integer as input.
vi_VN: Giá trị cần nhập là số nguyên.

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
vi_VN: Đang cố xây dựng sitemap cache key, nhưng sự kết hợp tiền tố và hậu tố hạn chế thực hiện việc này. Bạn có thể đang yêu cầu một trang nằm ngoài khoảng có sẵn.

en: Bold the last page
vi_VN: Làm đậm cuối đường dẫn (trang hiện tại)

en: Keep
vi_VN: Để nguyên

en: Regular
vi_VN: Bình thường

en: Remove
vi_VN: Gỡ bỏ

en: Author archives
vi_VN: Lưu trữ theo tác giả

en: Primary
vi_VN: Chính

note: translators: %s is the taxonomy title. This will be shown to screenreaders
en: Primary %s
vi_VN: Chính %s

en: Show Blog page
vi_VN: Xem trang Blog

en: Bold
vi_VN: Chữ đậm

note: translators: accessibility text. %1$s expands to the term title, %2$s to the taxonomy title.
en: Make %1$s primary %2$s
vi_VN: Đổi %1$s thành chính %2$s

en: Term is set to noindex.
vi_VN: Thuật ngữ được thiết lập thành noindex.

en: Show
vi_VN: Hiện

en: Enabled
vi_VN: Đã kích hoạt

en: Disabled
vi_VN: Đã vô hiệu hoá

note: translators: %1$s: expands to Yoast SEO, %2$s: expands to Ryte.
en: %1$s has not fetched your site's indexability status yet from %2$s
vi_VN: %1$s vẫn chưa lấy được trạng thái lập chỉ mục website của bạn từ %2$s

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you don't want to use the meta description for sharing on %1$s but want another description there, write it here.
vi_VN: Nếu bạn không muốn sử dụng chung thẻ Mô tả %1$s mà muốn viết mới, viết ở đây.

en: No index
vi_VN: Không lập chỉ mục

en: Analyze entire site
vi_VN: Phân tích toàn bộ trang web

en: Your homepage can be indexed by search engines.
vi_VN: Trang chủ của bạn có thể được lập chỉ mục bởi các công cụ tìm kiếm.

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you don't want to use the title for sharing on %1$s but instead want another title there, write it here.
vi_VN: Nếu bạn không muốn sử dụng tiêu đề khác để chia sẻ trên %1$s, thì viết ở đây.

note: translators: %1$s expands to Ryte.
en: Indexability check by %1$s
vi_VN: Kiểm tra đánh chỉ mục bằng %1$s

en: Fetch the current status
vi_VN: Lấy trạng thái hiện tại

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you want to use an image for sharing on %1$s, you can upload / choose an image or add the image URL here.
vi_VN: Nếu bạn muốn sử dụng một bức ảnh để chia sẻ trên %1$s, bạn có thể tỉa lên/chọn một ảnh hoặc thêm URL của ảnh tại đây.

note: translators: %s: wp_title() function.
en: The separator defined in your theme's %s tag.
vi_VN: Dấu phân cách được định nghĩa trong tag %s của giao diện bạn sử dụng.

note: translators: %1$s: opens a link to a related knowledge base article, %2$s: expands to Yoast SEO, %3$s: closes the link, %4$s: expands to Ryte.
en: %1$s%2$s has not been able to fetch your site's indexability status%3$s from %4$s
vi_VN: %1$s%2$s không thể lấy trạng thái đánh chỉ mục website của bạn%3$s từ %4$s

en: Add-ons
vi_VN: Tiện ích

en: Once Weekly
vi_VN: Một lần lượt

note: translators: 1: opens a link to a related knowledge base article. 2: closes the link translators: %1$s: opens a link to a related knowledge base article. %2$s: closes the link.
en: %1$sYour homepage cannot be indexed by search engines%2$s. This is very bad for SEO and should be fixed.
vi_VN: %1$sTrang chủ của bạn không thể được đánh chỉ mục bởi các máy tìm kiếm%2$s. Điều này rất tệ cho SEO và cần được khắc phục ngay.

en: Add keyword
vi_VN: Thêm từ khóa

en: SEO score
vi_VN: Điểm SEO

note: translators: 1: expands to a <span> containing the number of posts recalculated. 2: expands to a <strong> containing the total number of posts.
en: %1$s of %2$s done.
vi_VN: Hoàn thành %1$s trong tổng số %2$s.

note: translators: 1: is a link to 'admin_url / admin.php?page=wpseo_tools&recalculate=1' 2: closing link tag
en: We've updated our SEO score algorithm. %1$sRecalculate the SEO scores%2$s for all posts and pages.
vi_VN: Chúng tôi có cập nhật thuật toán tính điểm SEO. %1$sTính lại điểm SEO%2$s của tất cả các bài viết và trang.

en: Snippet editor
vi_VN: Công cụ chỉnh sửa văn bản trích dẫn

en: Facebook / Open Graph metadata
vi_VN: Metadata của Facebook / Open Graph

en: Recalculating SEO scores for all pieces of content with a focus keyword.
vi_VN: Tính lại điểm SEO cho tất cả các nội dung với một từ khóa chính.

en: Twitter metadata
vi_VN: Metadata của Twitter

en: Good
vi_VN: Tốt

en: Home
vi_VN: Trang chủ

en: Error 404: Page not found
vi_VN: Lỗi 404: Không tìm thấy trang

en: SEO Settings
vi_VN: Thiết lập SEO

en: Translation of %s
vi_VN: Bản dịch của %s

en: Register now &raquo;
vi_VN: Đăng ký ngay &raquo;

en: Keyword Research
vi_VN: Nghiên cứu từ khóa

en: SEO Book
vi_VN: Sách SEO

en: Analyze this page
vi_VN: Phân tích trang này

en: Summary
vi_VN: Tổng kết

en: You're using WordPress in a language we don't support yet. We'd love for %2$s to be translated in that language too, but unfortunately, it isn't right now. You can change that! Register at %4$s to help translate it!
vi_VN: Bạn đang sử dụng WordPress với ngôn ngữ mà chúng tôi chưa hỗ trợ. Chúng tôi rất muốn %2$s được dịch qua ngôn ngữ này, nhưng thật không may, điều đó chưa thể xảy ra. Bạn có thể thay đổi điều này! Đăng ký tại %4$s để tham gia dịch.

en: You're using WordPress in %1$s. While %2$s has been translated to %1$s for %3$d%%, it's not been shipped with the plugin yet. You can help! Register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
vi_VN: Bạn đang sử dụng WordPress với tiếng %1$s. %3$d%% %2$s đã được dịch qua %1$s, và nó chưa được đóng gói cùng với plugin. Bạn có thể giúp đỡ! Đăng ký tại %4$s để giúp hoàn thành bản dịch cho %1$s!

en: Activate License
vi_VN: Kích hoạt bản quyền

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: %s Archive
vi_VN: Lưu trữ %s

en: Archives for
vi_VN: Lưu trữ cho

en: Activation failed:
vi_VN: Kích hoạt thất bại:

note: Description of the plugin/theme
en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
vi_VN: Giải pháp SEO tất cả trong một đầu tiên cho WordPress, bao gồm phân tích nội dung on-page, sơ đồ trang web và nhiều hơn thế nữa.

en: %sRenew your license now%s.
vi_VN: %sLàm mới giấy phép của bạn ngay%s.

en: License status
vi_VN: Tình trạng giấy phép

en: %s: License Settings
vi_VN: %s: Cài đặt giấy phép

en: Failed to deactivate your %s license.
vi_VN: Vô hiệu giấy phép %s của bạn thất bại.

en: Your %s license has been deactivated.
vi_VN: Giấp phép %s của bạn đã được vô hiệu.

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
vi_VN: Kích hoạt giấy phép của bạn thất bại, mã giấy phép này trông như không hợp lệ.

en: Your license has expired. You must <a href="%s">extend your license</a> in order to use it again.
vi_VN: Giấp phép của bạn đã hết hạn. Bạn phải <a href="%s">gia hạn giấy phép</a> để có thể tiếp tục sử dụng.

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
vi_VN: Bạn đã kích hoạt tối đa số lần có thể. Bạn phải <a href="%s">nâng cấp giấy phép</a> để có thể dùng trên trang web này.

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d day, would you like to extend it?</a>  | <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
vi_VN[0]: <a href="%s">Giấy phép của bạn sẽ hết hạn trong %d ngày nữa, bạn có muốn gia hạn?</a>

en: Check Keyword Density
vi_VN: Kiểm tra mật độ từ khóa

en: You searched for
vi_VN: Bạn đã tìm

en: License Key
vi_VN: Mã bản quyền

en: Mobile-Friendly Test
vi_VN: Kiểm tra mức độ thân thiện trên di động

en: Google Page Speed Test
vi_VN: Kiểm tra Google Page Speed

en: CSS Validator
vi_VN: Trình kiểm tra CSS

en: HTML Validator
vi_VN: Trình kiểm tra HTML

en: Check Headers
vi_VN: Kiểm tra Header

en: Check Google Cache
vi_VN: Kiểm tra Google Cache

note: translators: %s expands to the search phrase.
en: You searched for %s
vi_VN: Bạn đã tìm %s

note: Author of the plugin/theme
en: Team Yoast
vi_VN: Đội nhóm Yoast

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
vi_VN: Phần mở rộng bộ lọc dường như không có sẵn. Hãy yêu cầu nhà cung cấp máy chủ của bạn bật tính năng này.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s / %3$s: links to the installation manual in the Readme for the Yoast SEO code repository on GitHub
en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
vi_VN: Cài đặt phần mở rộng %1$s không hoàn thành. Vui lòng tham khảo %2$scác hướng dẫn cài đặt%3$s.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
vi_VN: Phần mở rộng thư viện PHP tiêu chuẩn (SPL) dường như không có sẵn. Hãy yêu cầu nhà cung cấp máy chủ bổ sung.

en: Your %s license will expire on %s.
vi_VN: Giấy phép %s của bạn sẽ hết hạn vào ngày %s.

en: Paste your %s license key here...
vi_VN: Điền key giấy phép %s của bạn tại đây...

en: Please enter a license key in the field below first.
vi_VN: Vui lòng điền một key giấy phép trong trường thông tin dưới đây trước.

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
vi_VN: (ngưng kích hoạt giấy phép của bạn để có thể kích hoạt trên trang WordPress khác)

en: You defined your license key using the %s PHP constant.
vi_VN: Bạn đã điền key giấy phép bằng cách sử dụng hằng số PHP %s.

en: Facebook Debugger
vi_VN: Công cụ tìm lỗi Facebook

en: Summary with large image
vi_VN: Tóm tắt với ảnh lớn

note: translators: 1: link to post; 2: link to blog.
en: The post %1$s appeared first on %2$s.
vi_VN: Bài viết %1$s đã xuất hiện đầu tiên vào ngày %2$s.

en: No numeric value was received.
vi_VN: Không có giá trị số học nào đã được nhận.

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
vi_VN: Thiết lập blog mặc định phải là blog id dạng số của blog mà bạn muốn sử dụng làm mặc định.

en: Toggle license status
vi_VN: Đổi trạng thái giấy phép

en: We couldn't create a connection to our API to verify your license key(s). Please ask your hosting company to allow outgoing connections from your server to %s.
vi_VN: Chúng tôi không thể kết nối với API của chúng tôi để xác nhận giấy phép của bạn. Vui lòng yêu cầu công ty cung cấp hosting cho bạn cho phép mở kết nối ra ngoài từ máy chủ của bạn đến %s.

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
vi_VN: %s đã thất bại khi kiểm tra bản cập nhật vì lỗi sau: <em>%s</em>

en: You have an unlimited license.
vi_VN: Bạn có giấy phép không giới hạn.

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
vi_VN: <b>Cảnh báo!</b> Bạn đã chặn request từ ngoài vào nghĩa là bạn không thể %s cập nhật. Vui lòng thêm %s vào %s.

note: translators: %s expands to a post type.
en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
vi_VN: Vui lòng chọn taxonomy hợp lệ cho kiểu bài viết "%s"

en: Deactivate License
vi_VN: Hủy kích hoạt giấy phép

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
vi_VN: <a href="%s">Bạn có biết bạn có thể nâng cấp giấy phép của mình?</a>

note: translators: %s expands to an invalid URL.
en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
vi_VN: %s có vẻ không phải là đường dẫn hợp lệ. Vui lòng sửa lại.

note: translators: %s expands to a twitter user name.
en: %s does not seem to be a valid Twitter user-id. Please correct.
vi_VN: %s có vẻ không phải user-id Twitter không hợp lệ. Vui lòng sửa lại.

en: As you can see, there is a translation of this plugin in %1$s. This translation is currently %3$d%% complete. We need your help to make it complete and to fix any errors. Please register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
vi_VN: Như bạn thấy, có bản dịch cho gói mở rộng này trong %1$s. Bản dịch hiện tại hoàn thành %3$d%%. Chúng tôi cần bạn giúp đỡ để hoàn thành và sửa lỗi. Vui lòng đăng ký %4$s để hỗ trợ hoàn thành bản dịch cho %1$s!

en: Request error: "%s" (%scommon license notices%s)
vi_VN: Lỗi yêu cầu: "%s" (%scảnh báo giấy phép thông thường%s)

en: You have used %d/%d activation.  | You have used %d/%d activations.
vi_VN[0]: Bạn đã sử dụng các kích hoạt %d/%d.

en: Pinterest Rich Pins Validator
vi_VN: Công cụ xác nhận Pinterest Rich Pins

en: Check Inlinks (OSE)
vi_VN: Kiểm tra các đường dẫn tới website của bạn (Open Site Explorer)

en: Your %s license has been activated.
vi_VN: Giấy phép %s của bạn đã được kích hoạt.

note: translators: %s expands to a taxonomy slug.
en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
vi_VN: Vui lòng chọn kiểu bài viết hợp lệ cho taxonomy "%s"

note: translators: %1$s expands to the option name and %2$sexpands to Yoast SEO
en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
vi_VN: %1$s không phải là lựa chọn hợp lệ cho những người nên được cho phép truy cập vào các thiết lập %2$s. Giá trị được đặt về mặc định.

en: %s is network activated, please contact your site administrator to manage the license.
vi_VN: %s được kích hoạt qua mạng, vui lòng liên hệ với quản trị viên website của bạn để quản lý giấy phép.

en: %s is network activated, you can manage your license in the <a href="%s">network admin license page</a>.
vi_VN: %s được kích hoạt qua mạng, bạn có thể quản lý giấy phép của mình trong <a href="%s">trang quản trị giấy phép qua mạng</a>.

note: translators: 1: Verification string from user input; 2: Service name.
en: %1$s does not seem to be a valid %2$s verification string. Please correct.
vi_VN: %1$s có vẻ không phải là chuỗi xác thực hợp lệ cho %2$s. Vui lòng sửa lại.

note: translators: %s is the ID number of a blog.
en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
vi_VN: Đây phải là blog đang tồn tại. Blog %s không tồn tại hoặc đã bị đánh dấu là đã xóa.

en: Your server has an outdated version of the PHP module cURL (Version: %s). Please ask your hosting company to update this to a recent version of cURL. You can read more about that in our %sKnowledge base%s.
vi_VN: Máy chủ của bạn sử dụng phiên bản lỗi thời của module PHP cURL (Phiên bản: %s). Vui lòng yêu cầu công ty cung cấp hosting cho bạn cập nhật phiên bản hiện tại của cURL. Bạn có thể tìm hiểu thêm về điều này trong %sHướng dẫn%s.

en: This site has not been activated properly on yoast.com and thus cannot check for future updates. Please activate your site with a valid license key.
vi_VN: Website này chưa được kích hoạt trên yoast.com và vì thế không thể kiểm tra các bản cập nhật trong tương lai. Vui lòng kích hoạt website của bạn với giấy phép hợp lệ.

en: Instagram URL
vi_VN: URL Instagram

en: LinkedIn URL
vi_VN: URL LinkedIn

en: MySpace URL
vi_VN: URL MySpace

en: Pinterest URL
vi_VN: URL Pinterest

en: YouTube URL
vi_VN: URL YouTube

en: Image URL
vi_VN: URL hình ảnh

en: Default settings
vi_VN: Thiết lập mặc định

en: Import
vi_VN: Nhập

en: The site's name
vi_VN: Tên trang

en: Google+ URL
vi_VN: Địa chỉ Google+

en: Description
vi_VN: Miêu tả

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
vi_VN: Tính năng này được sử dụng để tự động thêm nội dung vào RSS của bạn, cụ thể hơn là nó sẽ thêm các lên kết dẫn về blog và bài viết của bạn, như vậy thì các công cụ quét cũng sẽ tự động thêm các lên kết này, giúp các công cụ tìm kiếm nhận dạng blog của bạn là nguồn ngốc của nội dung.

en: Enable Breadcrumbs
vi_VN: Bật Breadcrumb

en: Copy home meta description
vi_VN: Sao chép mô tả từ trang chủ

en: Meta description to use for Author page
vi_VN: Thẻ mô tả cho trang Tác giả

en: Replaced with the current year
vi_VN: Được thay bằng năm hiện tại

en: Replaced with the current month
vi_VN: Được thay bằng tháng hiện tại

en: Replaced with the current day
vi_VN: Được thay bằng ngày hiện tại

en: Replaced with the current date
vi_VN: Được thay bằng ngày tháng năm hiện tại

en: Replaced with the current time
vi_VN: Được thay bằng thời gian hiện tại

en: Page not found
vi_VN: Không tìm thấy trang

note: translators: %s expands to a time period, i.e. month name, year or specific date. translators: %s expands to the variable used for term title.
en: %s Archives
vi_VN: Lưu trữ %s

note: translators: %s expands to the search phrase.
en: Search for "%s"
vi_VN: Tìm "%s"

en: Title to use for Author page
vi_VN: Tiêu đề cho trang Tác giả

en: Twitter Username
vi_VN: Tài khoản Twitter

en: Frontpage settings
vi_VN: Cài đặt trang chủ

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s settings
vi_VN: thiết lập %1$s

en: Anchor text for the Homepage
vi_VN: Tên trang chủ trong đường dẫn

en: Breadcrumb for 404 Page
vi_VN: Đường dẫn cho trang không tìm thấy 404

en: How to insert breadcrumbs in your theme
vi_VN: Làm thế nào để chèn đường dẫn vào giao diện của bạn

en: Import settings
vi_VN: Thiết lập nhập

en: Prefix for Archive breadcrumbs
vi_VN: Prefix cho đường dẫn trên trang Lưu trữ

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
vi_VN: Prefix cho đường dẫn trên trang Tìm kiếm

en: Separator between breadcrumbs
vi_VN: Dấu ngăn cách giữa các mục trong đường dẫn

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
vi_VN: Trong tài liệu %1$shướng dẫn%2$s bạn có thể tìm thấy cách sử dụng tính năng đường dẫn này.

note: translators: 1: current page number, 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
vi_VN: Trang %1$d trên %2$d

en: Replaced with the current page number
vi_VN: Được thay thế bằng số trang hiện tại

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
vi_VN: Một thông số thay thế không được bắt đầu với "%%cf_" hoặc "%%ct_" vì phần này được giữ riêng cho những thông số tiêu chuẩn của WPSEO dành cho các trường và taxonomies tùy biến. Hãy đặt tên thông số của bạn riêng biệt.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings
vi_VN: Xuất ra các cài đặt %1$s của bạn

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You don't have a %s file, create one here:
vi_VN: Bạn không có tập tin %s, tạo ở đây:

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
vi_VN: Một đường dẫn đến trang web của bạn, với tên và mô tả web của bạn làm văn bản chứa đường dẫn.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
vi_VN: Một đường dẫn đến trang web của bạn, với tên web của bạn làm văn bản chứa đường dẫn.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
vi_VN: Một đường dẫn đến bài viết, với tiêu đề làm văn bản chứa đường dẫn.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
vi_VN: Một đường dẫn tới lưu trữ của tác giả bài viết, với tên của tác giả làm văn bản chứa đường dẫn.

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If your %s were writable, you could edit it from here.
vi_VN: Nếu %s của bạn có thể được ghi đè, bạn có thể chỉnh sửa nó tại đây.

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If you had a %s file and it was editable, you could edit it from here.
vi_VN: Nếu bạn có một tập tin %s có thể chỉnh sửa được, bạn có thể chỉnh sửa ở đây.

en: Attachment caption
vi_VN: Chú thích đính kèm

en: &laquo; Back to Tools page
vi_VN: &laquo; Trở lại trang công cụ

en: File editor
vi_VN: Trình chỉnh sửa tập tin

en: The default card type to use
vi_VN: Loại thẻ mặc định được dùng

en: Add Twitter card meta data
vi_VN: Thêm dữ liệu thẻ meta Twitter

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
vi_VN: Ảnh này được dùng nếu bài viết/trang được chia sẻ không có ảnh.

en: Add Open Graph meta data
vi_VN: Thêm dữ liệu meta Open Graph

en: Facebook Page URL
vi_VN: Đường dẫn trang Facebook

note: translators: %1$s / %2$s expands to a link to pinterest.com's help page.
en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
vi_VN: Để %1$s xác nhận website của bạn với Pinterest%2$s, thêm thẻ meta ở đây:

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings here, to import them again later or to import them on another site.
vi_VN: Xuất thiết lập %1$s của bạn ở đây, để nhập lại sau này hoặc nhập từ website khác.

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
vi_VN: Công cụ này cho phép bạn thay đổi nhanh tiêu đề và mô tả cho bài viết và trang của bạn mà không phải vào trình soạn thảo của trang.

en: Bulk editor
vi_VN: Soạn thảo hàng loạt

en: Google Publisher Page
vi_VN: Trang Google Publisher

en: Replaced with the slug which caused the 404
vi_VN: Được thay thế với slug đã gây ra lỗi 404

en: The site's tag line / description
vi_VN: Mô tả / tag line của website

en: Prefix for the breadcrumb path
vi_VN: Tiền tố cho đường dẫn breadcrumb

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
vi_VN: Thay thể bởi taxonomies tùy biến của bài viết, ngăn cách bởi dấu phẩy.

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
vi_VN: Bạn không thể ghi đè một thông số mặc định của WPSEO bằng cách thêm thông số với cùng một tên. Hãy sử dụng bộ lọc "wpseo_replacements" thay vì điều chỉnh các giá trị thay thế.

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name unique.
vi_VN: Một thông số thay thế với cùng tên đã được sử dụng. Hãy đặt tên thông số của bạn riêng biệt.

en: Content to put after each post in the feed
vi_VN: Nội dung được đặt sau mỗi bài viết trong cột bài viết

en: Content to put before each post in the feed
vi_VN: Nội dung được đặt trước mỗi bài viết trong cột bài viết

en: Content type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
vi_VN: Lưu trữ loại nội dung được hiển thị trong breadcrumbs cho taxonomies

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for content types
vi_VN: Taxonomy được hiển thị trong breadcrumbs cho các loại nội dung

en: Replaced with the post/page author's userid
vi_VN: Được thay bằng userid của tác giả bài viết/trang

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
vi_VN: Đã được thay thế bằng tên hiển thị của tác giả bài viết/trang

en: Replaced with the post/page ID
vi_VN: Đã được thay thế bằng ID của bài viết/trang

en: Replaced with the post/page modified time
vi_VN: Đã được thay thế bằng thời gian chỉnh sửa của bài viết/trang

en: Replaced with the content type plural label
vi_VN: Đã được thay thế bằng nhãn số nhiều của kiểu nội dung

en: Replaced with the content type single label
vi_VN: Đã được thay thế bằng nhãn số ít của kiểu nội dung

en: Replaced with the posts focus keyword
vi_VN: Được thay thế bằng từ khóa chính của các bài viết

en: Replaced with a posts custom field value
vi_VN: Được thay thế bằng giá trị trường tùy biến của các bài viết

en: Replaced with the current page total
vi_VN: Được thay thế bằng tổng số trang hiện tại

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
vi_VN: Được thay thể bằng số trang hiện tại trên tổng số trang (Ví dụ trang 2 trên 4)

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
vi_VN: Được thay thế bằng 'Thông tin Tiểu sử' của tác giả bài viết/trang

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
vi_VN: %1$s có các công cụ tích hợp sẵn rất mạnh mẽ:

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
vi_VN: Công cụ này cho phép bạn nhanh chóng thay đổi những tập tin quan trọng cho SEO của bạn, như robots.txt và tập tin .htaccess (nếu có).

en: Below are your published posts' SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
vi_VN: Dưới đây là điểm SEO cho các bài viêt đã đăng. Bây giờ là thời điểm tốt để bắt đầu cải thiện một số bài viết của bạn.

en: Replaced with the current tag/tags
vi_VN: Được thay thế với tag/các tag hiện tại

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
vi_VN: Được thay thế bằng tiêu đề của trang cha của trang hiện tại

en: Replaced with the title of the post/page
vi_VN: Được thay thế bằngi tiêu đề của bài viết/trang

en: Replaced with the date of the post/page
vi_VN: Được thay thế bằng ngày của bài viết/trang

en: These are the title, description and image used in the Open Graph meta tags on the front page of your site.
vi_VN: Những tiêu đề, mô tả và ảnh được dùng cho thẻ meta của Open Graph trên trang chủ website của bạn.

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
vi_VN: Được thay thế bằng trích đoạn của bài viết/trang (hoặc trích đoạn được tự tạo nếu chưa có))

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
vi_VN: Được thay thế bởi trích đoạn của bài viết/trang (không có tính năng tự tạo trích đoạn)

en: Replaced with the tag description
vi_VN: Được thay thế bằng mô tả tag

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're importing from.
en: Import from other SEO plugins
vi_VN: Nhập vào từ các gói mở rộng SEO khác

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
vi_VN: Bạn có thể dùng những thông số sau trong nội dung, chúng sẽ được thay thế bởi giá trị ở bên phải.

en: Replaced with a custom taxonomies description
vi_VN: Được thay thế bằng mô tả taxonomy tùy chọn

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the Open Graph checkbox on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
vi_VN: Pinterest sử dụng metadata Open Graph như Facebook, vì vậy hãy đảm bảo bạn đã đánh dấu hộp kiểm Open Graph trong tab Facebook nếu bạn muốn tối ưu website cho Pinterest.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
vi_VN: Một thông số thay thế chỉ có thể chứa ký tự chữ hoặc số, dấu _ và -. Hãy đổi tên thông số của bạn

note: Translators: %1$s resolves to the SEO menu item, %2$s resolves to the Search Appearance submenu item.
en: Admin only notice: this page does not show a meta description because it does not have one, either write it for this page specifically or go into the [%1$s - %2$s] menu and set up a template.
vi_VN: Chú ý dành cho Admin: trang này không hiển thị thẻ meta mô tả vì nó không có, hoặc là thêm thẳng vào trang hoặc là vào menu [%1$s - %2$s] và cài đặt một template.

note: translators: 1: emphasis opener; 2: emphasis closer.
en: Import settings by locating %1$ssettings.zip%2$s and clicking "Import settings"
vi_VN: Nhập các cài đặt bằng cách chọn nơi chứa tập tin %1$ssettings.zip%2$s và bấm "Nhập các cài đặt"

en: Import and Export
vi_VN: Nhập và Xuất

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your Google+ page's about page.
vi_VN: Nếu bạn có trang Google+ cho kinh doanh, thêm URL ở đây và liên kết nó với trang giới thiệu với trang Google+ của bạn.

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
vi_VN: Nhập các cài đặt từ gói mở rộng SEO khác và xuất các cài đặt của bạn để dùng lại cho blog khác.

en: Replaced with the term name
vi_VN: Được thay thế bằng tên thuật ngữ

en: Replaced with the term description
vi_VN: Được thay thế bằng mô tả thuật ngữ

en: Replaced with the current search phrase
vi_VN: Đã được thay thế bằng cụm tìm kiếm hiện tại

en: Replaced with the category description
vi_VN: Đã được thay thế bằng mô tả chuyên mục

en: Replaced with the post categories (comma separated)
vi_VN: Đã được thay thế bằng các chuyên mục bài viết (ngăn cách bởi dấu phẩy)

en: Credits
vi_VN: Những người thực hiện

en: Hide
vi_VN: Ẩn

en: Taxonomies
vi_VN: Nguyên tắc phân loại

en: Company
vi_VN: Công ty

en: Person
vi_VN: Cá nhân

en: Title
vi_VN: Tiêu đề

en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Company logo
vi_VN: Logo công ty

en: The target URL doesn't exist, but your server is not returning a 404 (file not found) error.
vi_VN: Đường dẫn URL không tồn tại, nhưng máy chủ của bạn không gửi lại lỗi 404 (không tìm thấy file).

en: Company name
vi_VN: Tên công ty

en: Reauthenticate with Google
vi_VN: Xác thực lại với Google

en: Search pages
vi_VN: Tìm trang

en: Authenticate
vi_VN: Xác thực

en: Date archives
vi_VN: Lưu trữ theo thời gian

en: Restore site to defaults
vi_VN: Chuyển website về trạng thái mặc định

en: Take note:
vi_VN: Lưu ý:

en: Server Error
vi_VN: Lỗi máy chủ

en: Current profile
vi_VN: Hồ sơ hiện tại

en: Profile
vi_VN: Hồ sơ

en: Errors that only occurred when your site was crawled by Googlebot for feature phones (errors didn't appear for desktop).
vi_VN: Lỗi chỉ xảy ra khi trang web của bạn được Googlebot thu thập dữ liệu cho điện thoại (lỗi không xuất hiện cho máy tính để bàn).

en: Save Profile
vi_VN: Lưu hồ sơ

en: Homepage
vi_VN: Trang chủ

en: Your name
vi_VN: Tên của bạn

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
vi_VN: Bạn có trong Google Tin tức? Tăng lưu lượng truy cập của bạn từ Google Tin tức bằng cách tối ưu hóa nó!

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
vi_VN: Xếp hạng tốt hơn tại địa phương và trong Google Maps, mà không vất vả!

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
vi_VN: Tối ưu hóa video của bạn để hiển thị chúng trong kết quả tìm kiếm và nhận được nhiều nhấp chuột hơn!

en: Accounts
vi_VN: Tài khoản

en: Restore site to default settings
vi_VN: Chuyển về cài đặt ban đầu

en: Choose whether you're a company or person
vi_VN: Lựa chọn hồ sơ cá nhân hay công ty/tổ chức

en: Company or person
vi_VN: Tổ chức hay cá nhân

en: Website name
vi_VN: Tên website

en: or
vi_VN: hoặc

en: There were no profiles found
vi_VN: Không có hồ sơ nào

en: Get Google Authorization Code
vi_VN: Lấy mã Google Authorization

en: Create redirect
vi_VN: Tạo chuyển tiếp

en: Mark as fixed
vi_VN: Đánh dấu đã sửa

en: Response code
vi_VN: Mã trả về

en: Desktop
vi_VN: Máy tính

en: Smartphone
vi_VN: Điện thoại thông minh

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s Extensions
vi_VN: %1$s Extension

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s Meta Box
vi_VN: Hiển thị %1$s Meta Box

en: 404 pages
vi_VN: Trang 404

en: author archives
vi_VN: lưu trữ theo tác giả

en: Breadcrumbs
vi_VN: Đường dẫn

en: Custom Content Type Archives
vi_VN: Lưu trữ theo loại hình nội dung riêng

en: Date in Snippet Preview
vi_VN: Hiển thị ngày đăng

en: Homepage &amp; Front page
vi_VN: Trang chủ

en: Meta description template
vi_VN: Mẫu thẻ mô tả

en: Special Pages
vi_VN: Trang đặc biệt

en: Title Separator
vi_VN: Dấu ngăn cách tiêu đề

en: Title template
vi_VN: Mẫu tiêu đề

en: Yoast plugins share some code between them to make your site faster. As a result of that, we need all Yoast plugins to be up to date. We've detected this isn't the case, so please update the Yoast plugins that aren't up to date yet.
vi_VN: Các gói mở rộng của Yoast chia sẻ mã nguồn với nhau để giúp website của bạn nhanh hơn. Vì lý do đó, bạn cần cập nhật tất cả gói mở rộng của Yoast lên bản mới nhất. Chúng tôi thấy có gói mở rộng cần cập nhật, vui lòng cập nhật các gói mở rộng đó.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Google Analytics by Yoast
en: %1$s detected you’re using a version of %2$s which is not compatible with %1$s. Please update %2$s to the latest version to use this feature.
vi_VN: %1$s đã phát hiện bạn đang sử dụng phiên bản của %2$s không tương thích với  %1$s. Vui lòng cập nhật %2$s lên phiên bản mới nhất để sử dụng chức năng này.

en: The issues have been successfully reloaded!
vi_VN: Các vấn đề được tải lại thành công.

note: Translators: %1$s: expands to Google Search Console.
en: The %1$s data has been removed. You will have to reauthenticate if you want to retrieve the data again.
vi_VN: Dữ liệu %1$s đã bị gỡ bỏ. Bạn sẽ phải xác thực lại nếu muốn truy xuất lại dữ liệu.

en: Incorrect Google Authorization Code.
vi_VN: Google Authorization Code không đúng.

en: Issue categories
vi_VN: Loại vấn đề

en: Force rewrite titles
vi_VN: Bắt buộc viết lại các tiêu đề

en: Save MultiSite Settings
vi_VN: Lưu thiết lập MultiSite

en: Super Admins only
vi_VN: Chỉ Super Admins

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>.
en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
vi_VN: Những trang này sẽ được %s mặc định, vì vậy chúng sẽ không bao giờ hiển thị trong kết quả tìm kiếm.

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
vi_VN: Lưu trữ dựa trên ngày tháng có thể trong một số trường hợp cũng được xem là nội dung trùng lặp.

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
vi_VN: Nếu đây là trường hợp website của bạn, bạn có thể chọn hoặc vô hiệu hóa (Nghĩa là bắt chuyển hướng vào trang chủ), hoặc thêm %s vào nó để nó không hiển thị trong kết quả tìm kiếm.

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
vi_VN: Những website mới trong mạng kế thừa thiết lập SEO từ website này

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
vi_VN: Chọn thiết lập website mà bạn muốn sử dụng là mặc định cho tất cả website được thêm vào mạng. Nếu bạn chọn 'Không', giá trị mặc định sẽ được sử dụng.

en: public
vi_VN: Công khai

note: translators: %s expands to the ID of a blog within a multi-site network.
en: Blog %s not found.
vi_VN: Không tìm thấy blog %s.

note: translators: %s expands to the name of a blog within a multi-site network.
en: %s restored to default SEO settings.
vi_VN: %s được phục hồi về thiết lập SEO mặc định.

en: Settings Updated.
vi_VN: Thiết lập đã cập nhật.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Who should have access to the %1$s settings
vi_VN: Ai có quyền truy cập vào thiết lập %1$s

en: mature
vi_VN: trưởng thành

en: Feature phone
vi_VN: Điện thoại phổ thông

en: Site Admins (default)
vi_VN: Quản trị website (mặc định)

en: Note: instead of templates these are the actual titles and meta descriptions for these custom content type archive pages.
vi_VN: Chú ý: thay vì các mẫu có sẵn có những tiêu đề thực tế và thẻ meta mô tả cho các trang lưu trữ với loại nội dung tùy biến.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
vi_VN: %1$s đã tự động phát hiện xem có cần thiết phải viết lại các tiêu đề cho các trang của bạn, nếu bạn nghĩ điều đó là sai và bạn biết mình đang làm gì, bạn có thể thay đổi cài đặt tại đây

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
vi_VN: Tích hợp trơn tru WooCommerce với %1$s và nhận thêm những tính năng!

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new blogs.
vi_VN: Các cài đặt nhạy cảm về tính riêng tư (FB admins và tương tự), theo theme (viết lại tiêu đề) và một vài cài đặt chi tiết sẽ không được nhập vào các blog mới.

note: translators: %1$s / %2$s: links to an article about duplicate content on yoast.com
en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
vi_VN: Nếu bạn đang chạy một blog chỉ có một tác giả, lưu trữ của tác giả sẽ giống hệt trang chủ của bạn. Đây gọi là%1$svấn đề trùng lặp nội dung%2$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The premium version of %1$s with more features & support.
vi_VN: Phiên bản trả phí của %1$s với nhiều tính năng và hỗ trợ hơn.

en: Request timed out or site is blocking Google.
vi_VN: Trang web phản hồi quá lâu hoặc nó đang chặn Google.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the blog page by %1$sediting the blog page itself &raquo;%2$s
vi_VN: Bạn có thể quyết định tiêu đề và mô tả cho trang blog bằng cách %1$schỉnh sửa chính trang blog &raquo;%2$s

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the front page by %1$sediting the front page itself &raquo;%2$s
vi_VN: Bạn có thể quyết định tiêu đề và mô tả cho trang chủ bằng cách %1$schỉnh sửa chính trang chủ đó &raquo;%2$s

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Enter the %1$sSite ID%2$s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
vi_VN: Nhập %1$sSite ID%2$s cho website có cấu hình mà bạn muốn sử dụng mặc định cho tất cả website được thêm vào mạng của bạn. Để trống nếu không có (Có nghĩa là giá trị mặc định của gói mở rộng sẻ được sử dụng).

en: First detected
vi_VN: Được phát hiện lần đầu

en: Last crawled
vi_VN: Lần thu thập thông tin cuối

note: Translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium', %2$s: links to Yoast SEO Premium plugin page.
en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
vi_VN: Để có thể tạo chuyển hướng và khắc phục sự cố này, bạn cần %1$s. Bạn có thể mua gói mở rộng, bao gồm một năm hỗ trợ và cập nhật, trên%2$s.

note: Translators: %s: expands to Yoast SEO Premium
en: Creating redirects is a %s feature
vi_VN: Tạo chuyển hướng là một tính năng của %s

note: translators: %1$s opens the link to the Yoast.com article about Google's Knowledge Graph, %2$s closes the link,
en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in %1$sGoogle's Knowledge Graph%2$s. You can be either a company, or a person.
vi_VN: Dữ liệu này được hiển thị dưới dạng metadata trong trang web của bạn. Nó được dự định xuất hiện trong %1$sGoogle's Knowledge Graph%2$s. Bạn có thể là một công ty, hoặc một cá nhân.

en: Errors that occurred only when your site was crawled by Googlebot-Mobile (errors didn't appear for desktop).
vi_VN: Lỗi đã xảy ra khi Googlebot-mobile thu thập thông tin website của bạn (lỗi không xuất hiện trên desktop).

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to <strong>/%postname%/</strong>.
vi_VN: Bạn không có tên bài viết/trang trong URL của bài viết và trang, việc này được khuyến nghị cao. Xem xét cài đặt cấu trúc đường dẫn tĩnh của bạn thành <strong>/%postname%/</strong>.

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
vi_VN: Sử dụng biểu mẫu này, bạn có thể phục hồi website về thiết lập SEO mặc định.

en: archived
vi_VN: Đã lưu trữ

en: Reload crawl issues
vi_VN: Tải lại lỗi thu thập thông tin của máy tìm kiếm

en: Errors that occurred when your site was crawled by Googlebot.
vi_VN: Lỗi đã xảy ra khi Googlebot thu thập thông tin website của bạn.

en: Crawl errors per page
vi_VN: Lỗi thu thập thông tin của mỗi trang

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Don't miss your crawl errors: %1$sconnect with Google Search Console here%2$s.
vi_VN: Đừng bỏ qua lỗi máy tìm kiếm thu thập thông tin trang web của bạn:  %1$s kết nối với Google Search Console ở đây %2$s.

note: translators: %s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin
en: Deactivate %s
vi_VN: Ngưng hoạt động %s

en: Close
vi_VN: Đóng

en: Next
vi_VN: Tiếp

en: SEO: Good
vi_VN: SEO: Tốt

en: Remove these ads?
vi_VN: Bạn muốn loại bỏ quảng cáo?

en: SEO: OK
vi_VN: SEO: Ổn

en: SEO: No Focus Keyword
vi_VN: SEO: Không có từ khóa chính

en: Try to make shorter sentences to improve readability.
vi_VN: Thử làm các đoạn văn bản ngắn hơn để dễ đọc hơn.

note: Translators: %1$s: expands to '<code>robots.txt</code>'.
en: Blocked
vi_VN: Bị chặn

en: difficult
vi_VN: khó

en: The focus keyword does not appear in the URL for this page. If you decide to rename the URL be sure to check the old URL 301 redirects to the new one!
vi_VN: Từ khoá chính không xuất hiện trong URL của trang này. Nếu bạn quyết định đổi URL, hãy chắc chắn URL cũ sẽ được chuyển hướng đến trang mới!

en: Upload Image
vi_VN: Tải ảnh

en: No images appear in this page, consider adding some as appropriate.
vi_VN: Không có ảnh nào trong trang này, nên thêm một vài ảnh.

en: Meta Desc.
vi_VN: Thẻ mô tả.

en: Please create an SEO title.
vi_VN: Hãy tạo tiêu đề SEO.

en: SEO issue: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
vi_VN: Vấn đề SEO: Hình ảnh nổi bật nên có độ phân giải ít nhất 200 x 200 pixel để được chọn bởi Facebook và các trang mạng xã hội khác.

en: No outbound links appear in this page, consider adding some as appropriate.
vi_VN: Không có liên kết ngoài xuất hiện trong trang này, hãy cân nhắc thêm một số nếu thích hợp.

note: translators: %s expands to the name of a social network. translators: %s expands to the social network name
en: %s Image
vi_VN: %s Ảnh

en: Other
vi_VN: Khác

en: Archives
vi_VN: Lưu trữ

en: Previous
vi_VN: Trước

en: Server requires authentication or is blocking Googlebot from accessing the site.
vi_VN: Máy chủ yêu cầu xác thực hoặc đang ngăn Googlebot truy cập trang web.

en: Not found
vi_VN: Không tìm thấy

note: translators: %s expands to the name of a social network. translators: %s expands to the social network name
en: %s Title
vi_VN: %s tiêu đề

note: translators: %s expands to the name of a social network. translators: %s expands to the social network name
en: %s Description
vi_VN: %s mô tả

en: very easy
vi_VN: Rất dễ

en: easy
vi_VN: Dễ

en: fairly easy
vi_VN: Khá dễ

en: OK
vi_VN: Ổn

en: fairly difficult
vi_VN: Khá khó

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability.
vi_VN: Cố gắng viết các câu ngắn hơn, sử dụng các từ dễ hiểu để cải thiện khả năng đọc.

en: very difficult
vi_VN: Rất khó

note: translators: %s expands to the social network's name.
en: If you don't want to use the post title for sharing the post on %s but instead want another title there, write it here.
vi_VN: Nếu muốn thay đổi tiêu đề bài đăng để chia sẻ lên %s, hãy viết ở đây.

en: The images on this page are missing alt attributes.
vi_VN: Các hình ảnh trên trang này thiếu thuộc tính alt.

en: The slug for this page is a bit long, consider shortening it.
vi_VN: Đường dẫn bài viết hơi dài, hãy xem xét rút gọn nó.

en: Focus keyword not set.
vi_VN: Từ khoá chính chưa được xác định.

en: The focus keyword appears in the first paragraph of the copy.
vi_VN: Từ khóa xuất hiện trong đoạn đầu của bài viết.

en: Not followed
vi_VN: Không theo dõi

note: translators: %s expands to the social network's name.
en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on %s but want another description there, write it here.
vi_VN: Nếu bạn muốn viết riêng nội dung thẻ meta description để chia sẻ lên %s, hãy viết lại nó ở đây.

note: Translators: %1$s expands to the number of outbound links
en: This page has %1$s outbound link(s).
vi_VN: Trang này có %1$s liên kết ngoài.

note: Translators: %1$s expands the number of outbound links
en: This page has %1$s outbound link(s), all nofollowed.
vi_VN: Trang này có %1$s liên kết bgoài, tất cả đều nofollow.

note: Translators: %1$s expands to the number of nofollow links, %2$s to the number of outbound links
en: This page has %1$s nofollowed outbound link(s) and %2$s normal outbound link(s).
vi_VN: Trang này có %1$s liên kết nofollow, và %2$s liên kết dofollow ngoài.

en: Access denied
vi_VN: Truy cập bị từ chối

en: Breadcrumbs title
vi_VN: Tiêu đề đường dẫn

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Google XML Sitemaps' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of sitemaps.
en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines and might slow down your site.
vi_VN: Cả %1$s và %2$s đề có thể tạo XML sitemaps. Nhưng có 2 XML sitemaps thì không ích lợi gì cho công cụ tìm kiếm mà còn làm chậm website của bạn.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium
en: Upgrade to %1$s &raquo;
vi_VN: Nâng cấp lên %1$s &raquo;

note: translators: %1$s: 'Facebook & Open Graph' plugin name(s) of possibly conflicting plugin(s), %2$s to Yoast SEO
en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
vi_VN: Gói mở rộng %1$s này có thể gây ra những vấn đề khi được dùng kết hợp với %2$s.

note: translators: %1$s expands to the social network, %2$s to the recommended image size. translators: %1$s expands to the social network name, %2$s expands to the image size
en: The recommended image size for %1$s is %2$s pixels.
vi_VN: Kích thước ảnh đề nghị cho %1$s là %2$s pixels.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's OpenGraph settings
vi_VN: Cấu hình các thiết lập OpenGraph của %1$s

en: No focus keyword was set for this page. If you do not set a focus keyword, no score can be calculated.
vi_VN: Không có từ khoá chính nào được đặt cho trang này. Nếu bạn không đặt từ khoá chính, không có điểm số nào được tính.

en: Focus KW
vi_VN: Từ khoá chính

en: A meta description has been specified, but it does not contain the focus keyword.
vi_VN: Thẻ meta mô tả đã được chỉ định, nhưng nó không chứa từ khoá chính.

en: Faulty redirects
vi_VN: Các chuyển hướng sai

note: translators: %s is the plugin name
en: %s Posts Overview
vi_VN: Tổng quan %s Bài viết

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead.
vi_VN: Thẻ meta mô tả chưa được đặt . Các máy tìm kiếm sẽ hiển thị nội dung từ trang.

en: The meta description is under %1$d characters long. However, up to %2$d characters are available.
vi_VN: Thẻ meta mô tả có dưới %1$d ký tự. Tuy nhiên, có đến %2$d ký tự vẫn có thể được sử dụng.

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count, 	   %3$s expands to the maximum keyword density percentage.
en: The keyword density is %1$s, which is over the advised %3$s maximum; the focus keyword was found %2$d times.
vi_VN: Mật độ từ khóa là %1$s, đă vượt qua mức khuyến nghị tối đa %3$s; Từ khóa chính được tìm thấy %2$d lần.

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count.
en: The keyword density is %1$s, which is great; the focus keyword was found %2$d times.
vi_VN: Mật độ từ khóa ở mức %1$s là rất tốt; Từ khóa chính được xuất hiện %2$d lần.

en: SEO: Post Noindexed
vi_VN: SEO: Đăng bài Không đánh chỉ mục

en: You're linking to another page with the focus keyword you want this page to rank for. Consider changing that if you truly want this page to rank.
vi_VN: Bạn đang liên kết đến một trang khác với từ khoá chính mà bạn muốn trang này xếp hạng. Hãy xem xét việc thay đổi nếu bạn thực sự muốn trang này xếp hạng.

en: The SEO title contains the focus keyword, but it does not appear at the beginning; try and move it to the beginning.
vi_VN: Tiêu đề SEO có chứa từ khoá chính, nhưng nó không xuất hiện ngay từ đầu; thử di chuyển nó lên trên phần đầu.

en: The SEO title contains the focus keyword, at the beginning which is considered to improve rankings.
vi_VN: Tiêu đề SEO có chứa từ khóa chính, ở phần đầu được xem xét để cải thiện thứ hạng.

en: You've never used this focus keyword before, very good.
vi_VN: Bạn chưa bao giờ sử dụng từ khoá chính này trước đây, rất tốt.

note: Translators: %1$s expands to the numeric Flesch reading ease score, 	   %2$s to a link to a Yoast.com article about Flesch reading ease score, 	   %3$s to the easyness of reading, 	   %4$s expands to a note about the flesch reading score.
en: The copy scores %1$s in the %2$s test, which is considered %3$s to read. %4$s
vi_VN: Các điểm số nội dung %1$s trong bài kiểm tra%2$s, được xem xét %3$s để đọc. %4$s

en: The focus keyword doesn't appear in the first paragraph of the copy. Make sure the topic is clear immediately.
vi_VN: Từ khoá chính không xuất hiện ở đoạn đầu của bài viết. Đảm bảo đề tài rõ ràng ngay lập tức.

en: You have not used the focus keyword in any subheading (such as an H2) in your copy.
vi_VN: Bạn đã không sử dụng từ khoá chính trong bất kỳ tiêu đề phụ nào (chẳng hạn như tiêu đề H2) trong nội dung của bạn.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2%s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to creating OpenGraph output.
en: Both %1$s and %2$s create OpenGraph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
vi_VN: Cả %1$s và %2$s đều tạo ra OpenGraph, nhưng điều đó làm Facebook, Twitter, LinkedIn và các mạng xã hội khác sử dụng sai văn bản và ảnh khi trang của bạn được chia sẻ.

en: Google was unable to crawl this URL due to an undetermined issue.
vi_VN: Google không thể thu thập thông tin từ URL này vì lý do không xác định.

en: Googlebot could access your site, but certain URLs are blocked for Googlebot in your %1$s file. This block could either be for all Googlebots or even specifically for Googlebot-mobile.
vi_VN: Googlebot có thể truy cập vào website của bạn, nhưng một số URL thì đang chặn Googlebot ở tập tin %1$s. Điều này ảnh hưởng đến tất cả Googlebots và cả Googlebot-mobile.

en: URL points to a non-existent page.
vi_VN: URL trỏ tới trang không tồn tại.

note: translators: %s expands to the social network's name.
en: If you want to override the image used on %s for this post, upload / choose an image or add the URL here.
vi_VN: Nếu bạn muốn ghi đè ảnh được dùng trong %s ở bài viết này, tải lên / chọn một ảnh hoặc thêm URL vào đây.

en: The canonical link is shown on the archive page for this term.
vi_VN: Liên kết canonical được hiển thị trên trang lưu trữ cho thuật ngữ này.

en: The Breadcrumbs Title is used in the breadcrumbs where this taxonomy appears.
vi_VN: Tiêu đề Breadcrumbs được dùng trong breadcrumb nơi taxonomy xuất hiện.

en: All SEO Scores
vi_VN: Tất cả các Điểm SEO

en: Extensions
vi_VN: Phần mở rộng

en: Preview
vi_VN: Xem trước

en: None
vi_VN: Không mục nào

en: For more information:
vi_VN: Để thêm thông tin:

en: Settings
vi_VN: Thiết lập

en: Edit
vi_VN: Sửa

en: SEO Title
vi_VN: Tiêu đề SEO

en: Filter
vi_VN: Lọc

en: Focus keyword
vi_VN: Từ khóa chính

en: No focus keyword set.
vi_VN: Không có từ khóa chính.

en: General
vi_VN: Tổng quan

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
vi_VN: Bạn đã sử dụng HTML trong khu vực không cho phép.

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
vi_VN: Lỗi SEO nghiêm trọng: Bạn đang chặn truy cập tới robots.

note: translators: %1$s resolves to the opening tag of the link to the reading settings, %1$s resolves to the closing tag for the link
en: You must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
vi_VN: Bạn phải %1$stới mục Đọc%2$s và bỏ đánh dấu Tương tác với công cụ tìm kiếm.

en: Post doesn't exist.
vi_VN: Bài viết không tồn tại.

en: Social
vi_VN: Mạng xã hội

en: Advanced
vi_VN: Nâng cao

note: translators: %s expands to post type name.
en: You can't edit %s.
vi_VN: Bạn không thể sửa %s.

en: Action
vi_VN: Hành động

en: Page URL/Slug
vi_VN: URL/Slug trang

en: Post Status
vi_VN: Trạng thái bài viết

en: Publication date
vi_VN: Ngày xuất bản

en: View
vi_VN: Xem

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
vi_VN: Xem trước &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
vi_VN: Xem &#8220;%s&#8221;

en: Upload failed.
vi_VN: Lỗi tải lên.

en: Snippet preview
vi_VN: Xem trước kết quả

en: Premium Support
vi_VN: Hỗ trợ dành cho trả phí

en: WP Page Title
vi_VN: Tiêu đề trang WP

en: You are not allowed to access this page.
vi_VN: Bạn không được phép truy cập trang này.

en: Use Image
vi_VN: Sử dụng ảnh

en: Posts
vi_VN: Bài viết

en: Edit Files
vi_VN: Sửa file

en: Basic Variables
vi_VN: Biến cơ bản

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: You can't edit %s that aren't yours.
vi_VN: Bạn không thể chỉnh sửa %s vì nó không phải là của bạn.

en: Facebook profile URL
vi_VN: Địa chỉ URL hồ sơ Facebook

en: Twitter username (without @)
vi_VN: Tên người dùng Twitter (không bao gồm @)

en: Tools
vi_VN: Công cụ

en: Title optimization
vi_VN: Tối ưu tiêu đề

en: MultiSite Settings
vi_VN: Thiết lập MultiSite

en: Advanced Variables
vi_VN: Biến nâng cao

en: No Image Index
vi_VN: Không có chỉ mục hình ảnh

en: Unzipping failed - file settings.ini not found.
vi_VN: Giải nén thất bại - File settings.ini không tồn tại.

note: translators: %s expands to an error message.
en: Unzipping failed with error "%s".
vi_VN: Giải nén thất bại với lỗi "%s".

en: The URL that this page should redirect to.
vi_VN: Liên kết URL mà trang này nên chuyển hướng đến.

en: Why Google won't display the right page title
vi_VN: Tại sao Google không hiển thị đúng tiêu đề trang

en: Prefix for search result pages:
vi_VN: Tiền tố cho các trang kết quả tìm kiếm:

en: Prefix for archive pages:
vi_VN: Tiền tố cho các trang lưu trữ:

en: Remove blog page from breadcrumbs
vi_VN: Xóa trang blog khỏi các breadcrumbs

en: No Snippet
vi_VN: Không có đoạn trích ngắn

en: No Archive
vi_VN: Không có lưu trữ

note: translators: %s expands to the advanced robots settings default as set in the site-wide settings.
en: Site-wide default: %s
vi_VN: Mặc định toàn trang web: %s

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of trashed posts in localized format.
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Thùng rác <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of posts in localized format.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Tất cả <span class="count">(%s)</span>

en: Just another WordPress site
vi_VN: Một trang Wordpress mới

en: XML sitemaps
vi_VN: Sơ đồ trang XML

note: translators: %s expands to post type.
en: Post has an invalid Content Type: %s.
vi_VN: Bài viết sai Post Type: %s.

en: Existing Yoast Meta Description
vi_VN: Thẻ mô tả Yoast hiện tại

en: New Yoast Meta Description
vi_VN: Thẻ mô tả mới của Yoast

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to 5.4.3, %3$s expands to Google Analytics by Yoast translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the plugin version, %3$s expands to the plugin name
en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
vi_VN: %1$s xác định bạn đang sử dụng phiên bản %2$s của %3$s, hãy cập nhật lên phiên bản mới nhất.

en: Settings could not be imported:
vi_VN: Cài đặt không thể nhập:

note: translators: %s is the name of the plugin
en: %s Breadcrumbs
vi_VN: %s đường dẫn

en: Anchor text for the homepage:
vi_VN: Tên trang chủ trong đường dẫn:

en: Breadcrumb for 404 pages:
vi_VN: Đường dẫn cho trang không tìm thấy 404:

en: Breadcrumbs separator:
vi_VN: Dấu ngăn cách đường dẫn

en: Breadcrumbs Title
vi_VN: Tiêu đề đường dẫn

en: Meta description
vi_VN: Thẻ mô tả

en: No settings found in file.
vi_VN: Không có thiết lập nào được tìm thấy trong file.

en: Prefix for breadcrumbs:
vi_VN: Prefix cho đường dẫn:

en: Settings successfully imported.
vi_VN: Các thiết lập được nhập thành công.

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
vi_VN: Tiêu đề của trang được dùng trong đường dẫn

en: Template explanation
vi_VN: Giải thích về template

en: Advanced <code>meta</code> robots settings for this page.
vi_VN: Thiết lập robots <code>meta</code> nâng cao cho trang này

en: Meta robots advanced
vi_VN: Robots meta nâng cao

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
vi_VN: Cảnh báo: Dù bạn thiết lập robots meta ở đây, nhưng trong thiết lập riêng tư cho toàn trang được cài là noindex, thì những thiết lập này sẽ không có tác dụng.

en: Post is set to noindex.
vi_VN: Bài viết được thiết lập thành không có chỉ mục

en: No taxonomy metadata found
vi_VN: Không tìm thấy taxonomy metadata

en: This export includes taxonomy metadata
vi_VN: Dữ liệu xuất ra này bao gồm taxonomy metadata

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Yoast.com
en: This is a settings export file for the %1$s plugin by %2$s
vi_VN: Đây là tệp xuất ra các cài đặt cho gói mở rộng %1$s của %2$s

en: Could not write settings to file.
vi_VN: Không thể ghi các cài đặt vào tập tin.

en: Could not zip settings-file.
vi_VN: Không thể nén tập tin các cài đặt.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Error creating %1$s export:
vi_VN: Lỗi khi tạo %1$s dữ liệu xuất ra:

en: Note that not all variables can be used in every template.
vi_VN: Chú ý là không phải tất cả thông số đều có thể sử dụng được trong mọi template

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The canonical URL that this page should point to, leave empty to default to permalink. %1$sCross domain canonical%2$s supported too.
vi_VN: Canonical URL mà trang này nên trỏ tới, để trống là mặc định cho đường dẫn tĩnh. %1$sCanonical nhiều tên miền%2$s cũng được hỗ trợ.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: The title &amp; metas settings for %1$s are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The tabs on the left explain the available variables.
vi_VN: Thiết lập tiêu đề và các cài đặt meta cho %1$s bao gồm các thông số sẽ được thay bằng giá trị thực của trang khi trang hiển thị. Tab bên trái mô tả về các thông số có sẵn.

en: (no parent)
vi_VN: (Không có phân cấp trên)

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You still have the default WordPress tagline, even an empty one is probably better. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
vi_VN: Bạn vẫn còn tagline mặt định của WordPress, thậm chí để trống có lẽ tốt hơn. %1$sBạn có thể sửa lại trong tùy chỉnh%2$s.
