Plugins - WP-PageNavi - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (38 entries)

en: Page %d
it: Pagina %d

note: Author of the plugin/theme
en: Lester 'GaMerZ' Chan
it: Lester «GaMerZ» Chan

note: Description of the plugin/theme
en: Adds a more advanced paging navigation to your WordPress blog
it: Aggiunge una navigazione più avanzata al tuo blog WordPress

en: Last &raquo;
it: Ultima &raquo;

en: &laquo; First
it: &laquo; Prima

en: Page %CURRENT_PAGE% of %TOTAL_PAGES%
it: Pagina %CURRENT_PAGE% di %TOTAL_PAGES%

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings <strong>saved</strong>.
it: Impostazioni <strong>salvate</strong>.

en: Page Navigation Options
it: Opzioni per la navigazione delle pagine

en: For example, if mutiple is 5, it will show: 5, 10, 15, 20, 25
it: Per esempio, se il multiplo è 5, mostrerà: 5, 10, 15, 20, 25

en: Show Larger Page Numbers In Multiples Of
it: Mostra i numeri raggruppati di pagina in multipli di

en: Enter 0 to disable.
it: Inserire 0 per disabilitare

en: For example, WP-PageNavi will display: Pages 1, 2, 3, 4, 5, 10, 20, 30, 40, 50.
it: Per esempio, WP-PageNavi mostrerà: Pagine 1, 2, 3, 4, 5, 10, 20, 30, 40, 50.

en: Larger page numbers are in addition to the normal page numbers. They are useful when there are many pages of posts.
it: I numeri di pagina raggruppati vengono mostrati in aggiunta ai soliti numeri di pagina. Si rivelano utili quando le pagine di articoli sono molte.

en: Number Of Larger Page Numbers To Show
it: Quanti numeri di pagina raggruppati mostrare?

en: Number Of Pages To Show
it: Numero di pagine da mostrare

en: Show navigation even if there's only one page.
it: Mostra la navigazione anche se esiste solo una pagina.

en: Always Show Page Navigation
it: Mostrare sempre la navigazione delle pagine?

en: Drop-down List
it: Elenco con menu a discesa

en: Normal
it: Normale

en: Page Navigation Style
it: Stile per la navigazione delle pagine

en: Yes
it: Sì

en: Use pagenavi-css.css
it: Usare pagenavi-css.css?

en: Leaving a field blank will hide that part of the navigation.
it: Se si lascia un campo bianco, quella parte della navigazione sarà nascosta.

en: Page Navigation Text
it: Testo per la navigazione delle pagine

en: Text For Next ...
it: Testo per Successiva ...

en: Text For Previous ...
it: Testo per Precedente ...

en: Text For Next Page
it: Testo per la pagina successiva

en: Text For Previous Page
it: Testo per la pagina precedente

en: Text For Last Page
it: Testo per l'ultima pagina

en: Text For First Page
it: Testo per la prima pagina

en: Text For Page
it: Testo per la pagina

en: The page number.
it: Il numero di pagina.

en: Text For Current Page
it: Testo per la pagina corrente

en: The total number of pages.
it: Il numero totale di pagine.

en: The current page number.
it: Il numero di pagina corrente.

en: Text For Number Of Pages
it: Testo per il numero di pagina

en: PageNavi Settings
it: Opzioni di PageNavi
