Stable (latest release) - en to pl translation catalogue (37 entries)

en: PageNavi Settings
pl: Ustawienia PageNavi

en: Text For Number Of Pages
pl: Tekst dla liczby stron

en: The current page number.
pl: Numer aktualnej strony.

en: The total number of pages.
pl: Całkowita liczba stron.

en: Text For Current Page
pl: Tekst dla aktualnej strony

en: The page number.
pl: Numer strony.

en: Text For Page
pl: Tekst dla strony

en: Text For First Page
pl: Tekst dla pierwszej strony

en: Text For Last Page
pl: Tekst dla ostatniej strony

en: Text For Previous Page
pl: Tekst dla poprzedniej strony

en: Text For Next Page
pl: Tekst dla następnej strony

en: Text For Previous ...
pl: Tekst dla "Poprzednia" ...

en: Text For Next ...
pl: Tekst dla "Następna" ...

en: Page Navigation Text
pl: Tekst dla nawigacji stron

en: Leaving a field blank will hide that part of the navigation.
pl: Pozostaw to pole puste, aby ukryć tę część nawigacji.

en: Use pagenavi-css.css
pl: Używaj pagenavi-css.css

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Page Navigation Style
pl: Styl paginacji

en: Normal
pl: Zwykły

en: Drop-down List
pl: Lista rozwijana

en: Always Show Page Navigation
pl: Zawsze pokazuj paginację

en: Show navigation even if there's only one page.
pl: Zawsze pokazuj paginację, nawet jeśli to tylko jedna strona.

en: Number Of Pages To Show
pl: Liczba stron do pokazania

en: Number Of Larger Page Numbers To Show
pl: Liczba większych odstępów w numeracji

en: Larger page numbers are in addition to the normal page numbers. They are useful when there are many pages of posts.
pl: Większe odstępy są pokazywane razem z mniejszymi. Są przydatne, gdy do wyświetlenia jest wiele stron.

en: For example, WP-PageNavi will display: Pages 1, 2, 3, 4, 5, 10, 20, 30, 40, 50.
pl: Na przykład, WP-PageNavi będzie wyświetlało: Strony 1, 2, 3, 4, 5, 10, 20, 30, 40, 50.

en: Enter 0 to disable.
pl: Wpisz 0, aby to wyłączyć.

en: Show Larger Page Numbers In Multiples Of
pl: Pokaż odstępy jako wielokrotności

en: For example, if mutiple is 5, it will show: 5, 10, 15, 20, 25
pl: Na przykład, jeśli wielokrotność to 5, wtyczka pokaże: 5, 10, 15, 20, 25

en: Page Navigation Options
pl: Ustawienia paginacji

en: Settings <strong>saved</strong>.
pl: Ustawienia zostały <strong>zapisane</strong>.

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Page %CURRENT_PAGE% of %TOTAL_PAGES%
pl: Strona %CURRENT_PAGE% z %TOTAL_PAGES%

en: &laquo; First
pl: &laquo; Pierwsza

en: Last &raquo;
pl: Ostatnia &raquo;

note: Description of the plugin/theme
en: Adds a more advanced paging navigation to your WordPress blog
pl: Dodaje bardziej zaawansowaną paginację do twojego bloga na WordPressie
