Plugins - WP-PageNavi - Stable (latest release) - en to pt_BR translation catalogue (36 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Adds a more advanced paging navigation to your WordPress blog
pt_BR: Adicione uma paginação mais avançada ao seu blog Wordpress

en: Last &raquo;
pt_BR: Última &raquo;

en: &laquo; First
pt_BR: &laquo; Primeira

en: Page %CURRENT_PAGE% of %TOTAL_PAGES%
pt_BR: Página %CURRENT_PAGE% de %TOTAL_PAGES%

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Settings <strong>saved</strong>.
pt_BR: Configurações <strong>salvas</strong>

en: Page Navigation Options
pt_BR: Opção da Paginação

en: For example, if mutiple is 5, it will show: 5, 10, 15, 20, 25
pt_BR: Por exemplo, se múltiplo de 5, vai mostrar: 5, 10, 15, 20, 25

en: Show Larger Page Numbers In Multiples Of
pt_BR: Mostrar Páginas Distantes em Múltiplos de

en: Enter 0 to disable.
pt_BR: Digite 0 para desabilitar.

en: For example, WP-PageNavi will display: Pages 1, 2, 3, 4, 5, 10, 20, 30, 40, 50.
pt_BR: Por exemplo, a Paginação vai mostrar: Páginas 1, 2, 3, 4, 5, 10, 20, 30, 40, 50.

en: Larger page numbers are in addition to the normal page numbers. They are useful when there are many pages of posts.
pt_BR: Numeração de Páginas Distantes são uma adição a numeração normal. Elas são úteis quando há várias páginas de posts.

en: Number Of Larger Page Numbers To Show
pt_BR: Quantidade de Páginas Distantes a mostrar

en: Number Of Pages To Show
pt_BR: Quantidade de Páginas a mostrar

en: Show navigation even if there's only one page.
pt_BR: Mostrar navegação mesmo se tiver apenas uma página.

en: Always Show Page Navigation
pt_BR: Sempre mostrar Paginação

en: Drop-down List
pt_BR: Lista Drop-down

en: Page Navigation Style
pt_BR: Estilos da Paginação

en: No
pt_BR: Não

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Use pagenavi-css.css
pt_BR: Usar pagenavi-css.css

en: Leaving a field blank will hide that part of the navigation.
pt_BR: Deixar um campo em branco vai esconder esta parte da navegação.

en: Page Navigation Text
pt_BR: Texto da Paginação

en: Text For Next ...
pt_BR: Texto para Próximo ...

en: Text For Previous ...
pt_BR: Texto para Anterior ...

en: Text For Next Page
pt_BR: Texto para Próxima Página

en: Text For Previous Page
pt_BR: Texto para Página Anterior

en: Text For Last Page
pt_BR: Texto para Última Página

en: Text For First Page
pt_BR: Texto para Primeira Página

en: Text For Page
pt_BR: Texto para Página

en: The page number.
pt_BR: O numéro da página.

en: Text For Current Page
pt_BR: Texto para Página Atual

en: The total number of pages.
pt_BR: O número total de páginas.

en: The current page number.
pt_BR: O número da página atual.

en: Text For Number Of Pages
pt_BR: Texto para Número de Páginas

en: PageNavi Settings
pt_BR: Configurações do PageNavi
