Plugins - WP-PageNavi - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (37 entries)

en: Page %d
pt: Página %d

note: Description of the plugin/theme
en: Adds a more advanced paging navigation to your WordPress blog
pt: Adiciona uma paginação mais avançada ao seu blog WordPress

en: Last &raquo;
pt: Última &raquo;

en: &laquo; First
pt: &laquo; Primeira

en: Page %CURRENT_PAGE% of %TOTAL_PAGES%
pt: Página %CURRENT_PAGE% de %TOTAL_PAGES%

en: Settings
pt: Definições

en: Settings <strong>saved</strong>.
pt: Definições <strong>guardadas</strong>.

en: Page Navigation Options
pt: Opções da paginação

en: For example, if mutiple is 5, it will show: 5, 10, 15, 20, 25
pt: Por exemplo, se utilizar múltiplos de 5, será mostrado: 5, 10, 15, 20, 25

en: Show Larger Page Numbers In Multiples Of
pt: Mostrar páginas distantes em múltiplos de

en: Enter 0 to disable.
pt: Insira 0 para desactivar.

en: For example, WP-PageNavi will display: Pages 1, 2, 3, 4, 5, 10, 20, 30, 40, 50.
pt: Por exemplo, o WP-PageNavi vai mostrar: Páginas 1, 2, 3, 4, 5, 10, 20, 30, 40, 50.

en: Larger page numbers are in addition to the normal page numbers. They are useful when there are many pages of posts.
pt: Serão acrescentados números de páginas distantes à numeração normal. São úteis quando existem muitas páginas de artigos.

en: Number Of Larger Page Numbers To Show
pt: Quantidade de páginas distantes a mostrar

en: Number Of Pages To Show
pt: Quantidade de páginas a mostrar

en: Show navigation even if there's only one page.
pt: Mostrar a navegação mesmo que exista apenas uma página.

en: Always Show Page Navigation
pt: Mostrar sempre a paginação

en: Drop-down List
pt: Selector

en: Page Navigation Style
pt: Estilos da paginação

en: No
pt: Não

en: Yes
pt: Sim

en: Use pagenavi-css.css
pt: Utilizar pagenavi-css.css

en: Leaving a field blank will hide that part of the navigation.
pt: Deixar um campo em branco vai esconder essa parte da navegação.

en: Page Navigation Text
pt: Texto da paginação

en: Text For Next ...
pt: Texto para seguinte ...

en: Text For Previous ...
pt: Texto para anterior ...

en: Text For Next Page
pt: Texto para página seguinte

en: Text For Previous Page
pt: Texto para página anterior

en: Text For Last Page
pt: Texto para última página

en: Text For First Page
pt: Texto para primeira página

en: Text For Page
pt: Texto para página

en: The page number.
pt: Número da página.

en: Text For Current Page
pt: Texto para página actual

en: The total number of pages.
pt: Número total de páginas.

en: The current page number.
pt: Número da página actual.

en: Text For Number Of Pages
pt: Texto para número de páginas

en: PageNavi Settings
pt: Definições do PageNavi
